Notícies

Columna música i Joan Guinjoan presenten el seu nou disc

Columna Música i Joan Guinjoan presenten el nou disc “Per l’esperança”, que conté obres per a veu del compositor Joan Guinjoan en un enregistrament en directe del Concert Homenatge dels 80 anys del compositor. En l’obra de Joan Guinjoan hi conviuen el profund sentit formal, l’imperatiu de la recerca i un impuls creatiu que neix de la preocupació pel mateix material sonor. Tot plegat s’acaba traduint en un llenguatge espontani malgrat incorporar una gran diversitat de procediments i una elaboració tímbrica i textural minuciosa que sempre resulta sorprenent a l’oïda i fructífera a l’anàlisi.

Les obres per a veu incloses en aquest disc recullen diferents èpoques dins del seu prolífic catàleg, i abasten des de Cant espiritual indi (1964) per a soprano i piano a On són, oh mar, els déus i llurs imatges (1993) per a tenor i piano, aquí traslladada a la tessitura de soprano. El que podem subratllar en l’obra per a veu de Guinjoan és una escriptura que atorga importància a la intel·ligibilitat del text, al costat d’un lirisme expressiu molt personal que es manifesta a través d’oscil·lacions microtonals i desplaçaments en una àmplia franja intervàlica.

Més informació a: http://www.columnamusica.com/ca/cataleg/guinjoan-esperanca

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *