skip to Main Content
Visita Comentada Al Centre D’Investigacions I Activitats Artístiques Xavier Corberó

Visita comentada al Centre d’Investigacions i Activitats Artístiques Xavier Corberó

Dimarts 4 de febrer (places exhaurides)
Dijous 6 de febrer (places exhaurides)

Punt de trobada: 9.15h Sortida del metro Maria Cristina (L3) (Com arribar-hi?)
Preu Amics majors de 65 anys: 10€
Preu Amics menors de 65 anys: 15€
*Activitat exclusiva per a Amics del Liceu, cal reserva prèvia

CONDICIONS ESPECIALS PER A L’ACTIVITAT: cal portar calçat còmode (sabata tancada o vambes), durant la visita haurem de pujar escales, espai no adaptat a persones amb mobilitat reduïda.

El proper mes de febrer, us proposem una visita comentada al Centre d’Investigacions i Activitats Artístiques Xavier Corberó (CAIAC), que es troba habitualment tancat al públic i que els Amics del Liceu podrem visitar de manera excepcional.

Situat a Esplugues de Llobregat, es tracta del projecte més ambiciós que l’escultor Xavier Corberó (1935-2017) va realitzar al llarg de la seva vida, un centre que va utiltizar com a vivenda, espai de creació de la seva obra, residència per a artistes etc. L’espai ocupa un terreny de 32 quilòmetres quadrats i un total de nou edificis, una construcció laberíntica que l’escultor va portar a terme durant 40 anys de la seva vida.

Nascut a Barcelona l’any 1935, Corberó apren a treballar els metalls al taller de ferreria que fundà el seu avi. Posteriorment es forma a l’escola Massana, la Central School of Arts and Crafts de Londres i treballa a la foneria Medici, on rep influència de Pau Gargallo i Henry Moore.

L’artista comptava amb amistats singulars, com la de Salvador Dalí, del qual se’n pot apreciar una forta influència a la construcció que visitarem, així com també de Marcel Duchamp, Max Ernst o Man Ray entre altres creadors importants del segle XX.

Corberó va realitzar nombroses exposicions a museus i galeries d’art d’arreu, i les seves obres formen part de col·leccions d’art tant importants com: el MOMA de Nova York,  el Victoria&Albert Museum de Londres, el Stedelijk Museum d’Amsterdam, el Museu d’Art Contemporani de Tòquio, així com també de l’escultura pública de nombroses ciutats del món.  Durant la seva carrera va rebre els premis Manolo Hugué (1960), Ramon Rogent (1961), la medalla d’or de l’estat de Baviera i la Creu de Sant Jordi de la Generalitat. Vivia a cavall entre París, Nova York i Barcelona, on és especialment recordat pel seu important paper com a assessor de l’Ajuntament durant els Jocs Olímpics i dissenyador de les medalles olímpiques del 92.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

 

 

 

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies
Back To Top