skip to Main Content

Maçons! Una mirada actual a una institució centenària

Diilluns 20 de juny a les 10.30h, a les 12h i a les 17h (3 grups, places exhaurides)
Palau Robert (Com arribar-hi?)
Activitat gratuïta i
exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.
*Imprescindible reserva prèvia. Mascareta voluntària i distància de seguretat recomanada durant tota la visita

Durant el mes de juny, els Amics del Liceu us proposem una visita comentada a l’exposició Maçons! Una mira actual a una institució centenària a càrrec del comissari de la mostra, Enric Calpena, historiador, periodista i membre de la junta d’Amics del Liceu.

Promoguda per la Direcció general de Difusió, l’exposició ha comptat amb l’assessorament i complicitat de persones properes i vinculades a la maçoneria, com ara Josep Brunet, maçó i patró de la Biblioteca Arús, fundada per Rossend Arús, un històric de la francmaçoneria catalana del segle XIX.

Els maçons, ens explica la mostra, es defineixen com a lliurepensadors i, per aquesta raó, històricament han estat mal vistos pel poder. La discreció al voltant de les seves pràctiques sovint s’ha convertit en secret per la persecució que han patit. Inspiradors de les revolucions americana i francesa, els maçons, sense pretendre-ho, han estat protagonistes a l’ombra dels grans esdeveniments dels darrers tres segles. També a Catalunya i a Espanya: després de la Guerra Civil, els maçons van ser intensament perseguits a Espanya. No van desaparèixer del tot, però no s’han refet fins a les darreres dècades, especialment a Catalunya. Entre els maçons il·lustres del nostre país trobem personatges com el militar Joan Prim (1814-1870). .l’arpista i defensora dels drets humans Clotilde Cerdà (1861-1926). o el president Lluís Companys (1882-1940) entre molts d’altres.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies