skip to Main Content

Primers premis ex aqueo a la 61a edició del Concurs Tenor Viñas

Recentment ha conclòs la 61a edició del Concurs Tenor Viñas al Gran Teatre del Liceu. La mezzo brasilera Marcela Rahal i el tenor neozelandès Felipe Manu han obtingut han estat els guanyadors ex aequo del Concurs, dotat amb 16.000€ per cada un i un contracte per participar a les properes temporades del Liceu. El segon premi ha recaigut en la soprano russa Mira Alkhovik i el tercer, en la soprano portuguesa Silvia Sequeira. El baix-baríton americà Christian Pursell ha obtingut el quart premi, el cinquè ha estat per al baix-baríton del Regne Unit Ossian Huskinson i el sisè, per la soprano italiana Sabrina Sanza.

Entre els premis especials volem destacar el premi ofert per Amics del Liceu per estudiar tècnica vocal amb la soprano Luciana Serra a un/a jove cantant espanyol/a que resideixi a Catalunya i que hagi participat a la prova preliminar del Gran Teatre del Liceu. Les sopranos Maria Rosa Abella, Maria Isart i Montserrat Seró han estat les guanyadores d’aquest premi, per mitjà del qual podran continuar la seva formació en el gènere líric amb una figura tan destacada com la soprano Luciana Serra.

Els divuit finalistes han estat escollits entre més de cinc-cents participants de cinquanta-sis països diferents que van realitzar les audicions preliminars a teatres com l’Opéra National de París, el Covent Garden de Londres, la Staatsoper de Berlín, el Teatro Real de Madrid, la Scala de Milà, la San Francisco Opera, el Metropolitan de Nova York i el National Centre for the Performing Arts de Pequín. Les audicions finals es van realitzar durant el mes de gener al Gran Teatre del Liceu amb un Jurat format per figures destacades com el baix-baríton José Van Dam, la soprano Dame Kiri te Kanawa, Víctor Garcia de Gomar, director artístic del Liceu, Joan Matabosch, director artístic del Teatro Real de Madrid, Damià Carbonell, director del departament artístic de l’Òpera Nacional d’Holanda, Alessando Galoppini, director de càsting de La Scala de Milà, entre d’altres.

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies