skip to Main Content

52è concurs internacional de cant Francesc Viñas

Del 17 al 25 de gener es va celebrar a Barcelona el 52è Concurs Internacional de Cant Francesc Viñas. Enguany, el certamen ha reunit 607 participants de 61 països en la que ha estat la seva edició més internacional. Entre les nacionalitats presents en el concurs, destaca Corea, que ha aportat 157 cantants. Per facilitar la participació i apropar el concurs a totes les nacionalitats, les eliminatòries es van fer primer a París, Nova York, Londres, Milà, Berlín, Beijing, Los Angeles i Madrid; posteriorment, al Conservatori de Música del Liceu, a Barcelona. La Prova Final i la proclamació pública del veredicte del Jurat va tenir lloc el passat 23 de gener, al mateix Conservatori.
El Jurat, format per Christina Scheppelmann, Francisco Araiza, Jesús Iglesias, Raina Kabaivanska, Peter Katona, Enedina Lloris, Joan Matabosch, Lenore Rosenberg, Christian Schirm, Christoph Seuferle i James Vaughan, va atorgar el Primer Premi a Olga Kulchynska (Ucrània) soprano, 24 anys; dos segons premis, per a Benjamin Bliss (Estats Units) tenor, 29 anys, i Anatoli Sivko (Bielorússia) baix, 27 anys. El quart premi va ser per Beomjin Kim (Corea) tenor, 24 anys; el cinquè per Matthew Grills (Estats Units) tenor, 28 anys; i el sisè premi, per Galina Averina (Rússia) soprano, 26 anys.
El 25 de gener va tenir lloc al Teatre del Liceu el concert final dels premiats, acompanyats per l’Orquestra Simfònica del Liceu, dirigida per Gueràssim Voronkov, durant el qual Olga Kulchynska va interpretar «Je veus vivre» de Romeo et Juliette de Gounod i «Qui la voce» d’I puritani de Bellini. A l’entreacte es va fer el lliurament de premis als guanyadors.

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies