skip to Main Content

Conferència “Hieratisme i inefabilitat, dues categories vocals per a dues veus angelicals: Victoria de los Ángeles i Núria Rial”

Dimarts 11 de juliol a les 19h
Reial Cercle Artístic (Com arribar-hi?)
*Activitat gratuïta, cal reserva prèvia

En ocasió del recital que la soprano Núria Rial oferirà properament al Festival de Peralada en el marc del centenari del naixement de Victoria de los Ángeles, Oriol Pérez Treviño, musicòleg i col·laborador habitual d’Amics del Liceu, ens ofereix la conferència Hieratisme i inefabilitat, dues categories vocals per a dues veus angelicals: Victoria de los Ángeles i Núria Rial al Reial Cercle Artístic de Barcelona.

El filòsof Peter Sloterdijk s’ha fet la següent pregunta: «a on som quan escoltem música?». Per extensió, també podem demanar-nos «a on som traslladats quan escoltem determinades veus?». Aquesta pregunta ens permet vertebrar la «repetició i diferència» entre les personalitats artístiques de dues sopranos que, malgrat pertànyer a èpoques i concepcions vocals diferents, comparteixen punts en comú com ho són el hieratisme i la inefabilitat. A falta de pocs dies del recital que la soprano Núria Rial oferirà al Festival de Peralada, com a homenatge a Victoria de los Ángeles, intentarem d’aproximar-nos a l’essència d’un cant pur, natural i innat que ens porta a poder-nos adonar a com la música és la veritable història vivent de la humanitat. I és que com ens va ensenyar Elias Canetti, «la música està sempre present entre nosaltres i només ens manca saber-la escoltar ingènuament». 

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies