skip to Main Content

Descoberta la primera òpera escrita per una dona

La partitura de l’òpera Schiava e Regina, de Maria Lluïsa Casagemas, ha estat recentment descoberta per experts en Musicologia de la UAB. Es tracta de la primera òpera escrita per una dona a Catalunya, i a tot l’Estat, i que el Liceu va programar la temporada 1893-1894. Era la primera vegada que un gran teatre europeu programava una òpera escrita per una dona. L’atemptat anarquista que va patir el teatre el mes de novembre va frustrar la seva representació.

La partitura és una versió per a piano completa i manuscrita, amb anotacions dedicades a qui va ser el seu professor al Conservatori del Liceu, Francesc de Paula Sànchez i Gavagnach. El volum conté també una fotografia de l’autora i una dedicatòria al seu mestre.

L’obra de Casagemas va rebre una molt bona acollida quan es van a començar a fer audicions parcials privades o representacions d’alguns números a la fi de curs del Conservatori del Liceu. Crítics musicals i compositors com Amadeu Vives, Felip Pedrell i Isaac Albéniz van lloar la jove compositora i la seva obra públicament.

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies