skip to Main Content

Editorial desembre 2016-gener 2017

Des del març de 2013, l’enginyer Joaquim Molins ha estat el president de la Fundació del Gran Teatre del Liceu. En principi, Molins havia de seguir al capdavant del teatre fins el 2018, però el seu estat de salut li impedeix continuar exercint la presidència, encara que no abandonarà el patronat de la institució perquè en continuarà sent membre ara com a representant de la Generalitat. La feina de Molins ha estat complicada des del primer dia, en primer lloc perquè era el primer president de la Fundació que estava per sobre de les Administracions i que no es devia específicament a cap d’elles, Generalitat, Ministeri de Cultura o Ajuntament de Barcelona. Aquesta equidistància era clau per a què el Liceu pogués encarar els gravíssims problemes finances en què es trobava –i, en bona mesura, encara es troba– immers i que amenaçaven directament la pervivència de la institució.
Per això, en els plans de Molins sempre van ser claus els mecenes. La convicció que el Liceu no havia de seguir un model exclusivament lligat al diner públic, sinó que havia de representar d’alguna manera els plantejaments de responsabilitat social i cultural de les empreses més importants del país, obligava a què el Consell de Mecenatge tingués un paper destacat durant l’etapa Molins.
No és estrany doncs que el substitut de Molins al capdavant del Liceu sigui el que fins ara era el president del Consell de Mecenatge, l’economista Salvador Alemany. Alemany, president d’Abertis, és un dels directius més coneguts entre l’alt empresariat espanyol i català. Alemany ha estat vinculat molt directament amb la Caixa, i, entre d’altres coses, també és un dels patrons de la Fundació de l’entitat, que és la que controla Caixabank. El nou president de la Fundació del GTL és un empresari al qual se li reconeix una gran capacitat de negociació i que sempre ha promogut aliances amb empreses i institucions de tota mena. En principi, doncs, es pot esperar una certa continuïtat en la tasca endegada per Joaquim Molins i, al mateix temps, un enfoc molt clar cap a aconseguir una implicació encara més gran d’empreses i societat civil en la gestió i el finançament del Liceu.
Des de l’Associació, desitgem que Joaquim Molins es recuperi ben aviat per continuar aportant el seu tarannà al nostre Teatre. Els Amics del Liceu, que hem acceptat el compromís de gestionar el micromecenatge per al Teatre, ens posem a la disposició del nou President i li fem arribar el nostre afany d’esdevenir –amb la indispensable col·laboració de tots els nostres socis– un dels futurs mecenes importants del Liceu.

 

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies