skip to Main Content

Editorial febrer-març 2017

Com ja hem anunciat recentment, estem d’enhorabona: enguany l’Associació compleix tres dècades. Trenta anys són molts i —com els nostres socis joves— a partir d’aquesta edat ja ens hem de considerar adults. El nostre 30è aniversari coincideix amb altres efemèrides dins el món de la música i amb les quals ens volem vincular: Monteverdi, Granados, Maria Callas i altres. Trobarem en aquest Full algunes de les activitats commemoratives que hem organitzat i que en els propers mesos anirem ampliant.
Al Liceu li han passat moltes coses en aquest temps: hi ha hagut sis directors generals; quatre directors artístics; l’incendi de 1994 (amb cinc anys de programació fora de l’edifici de La Rambla); canvi en la propietat del Teatre de privada a pública; es va reinaugurar amb un gran increment d’abonats nous, i … el va atrapar la crisi quan semblava que tot anava sobre rodes. Aquest daltabaix va començar el 2008 i va afectar molt considerablement l’equilibri econòmic del Teatre portant-lo a una situació precària, fins que l’actual direcció se’n va fer càrrec redactant un nou Pla Estratègic i de Viabilitat que ha seguit amb mà ferma, basat en tres vectors importants: assegurar l’equilibri econòmic, la preservació de l’excel·lència artística i el projecte social (presentat públicament el passat 12 de gener).
Amics del Liceu, com ha fet sempre, s’adapta a les circumstàncies de cada moment procurant ajudar i complementar les necessitats del Teatre en totes les àrees de la seva activitat. Per això, vàrem acceptar fer-nos càrrec de la gestió del petit mecenatge que, juntament amb la col·laboració de tots els nostres socis, esperem que ens permetrà, en un futur proper, esdevenir un mecenes important. Els diners recollits incidiran directament en l’activitat artística i també en el projecte social, ajudant a difondre l’òpera per tot el territori.
La temporada passada, amb la primera crida que vàrem fer, un 10% dels nostres socis es van apuntar a fer una aportació per al Liceu. Així, vàrem poder contribuir en la iniciativa del Liceu a la fresca que va portar La bohème a 121 municipis de tot Catalunya i també Menorca. Enguany hi tornarem amb Il trovatore amb l’esperança d’ampliar el nombre de municipis participants. Des d’aquí fem una crida als nostres socis per aconseguir un altre 10% de socis col·laboradors. Recordem que, encara que aquestes aportacions són filantròpiques, el Liceu les agraeix amb una sèrie d’avantatges que, juntament amb la desgravació fiscal, compensen en bona part les donacions.
Amics del Liceu col·labora en altres aspectes del Projecte Social aportant els nostres voluntaris que, des de fa més de 10 anys, guien les visites al Teatre i que darrerament han seguit els cursos de capacitació que el Liceu ha impartit als seus empleats per ajudar millor a les persones amb alguna discapacitat o necessitats especials del programa Apropa Cultura. En aquest mateix sentit, el Liceu està renovant la iniciativa que anys enrere va promoure Amics del Liceu amb el Departament de Justícia per fer arribar l’òpera als centres penitenciaris.
Són projectes engrescadors que apropen la cultura i la nostra passió per l’òpera a tothom, però no ho podrem fer sense la vostra col·laboració. Us hi esperem!

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies