skip to Main Content

El Liceu a les presons

L’any 2005, des d’Amics del Liceu vam impulsar, amb la imprescindible col·laboració del Gran Teatre del Liceu i del Departament de Justícia de la Generalitat de Catalunya, la retransmissió de L’elisir d’amore en directe des del Teatre al centre penitenciari de Can Brians. L’objectiu principal, a més de gaudir de l’òpera en directe, era que els interns poguessin treballar l’argument d’aquesta òpera per mitjà de sessions preparatòries a càrrec dels educadors del centre i d’aquesta manera introduir-se en el gènere operístic i incentivar la seva rehabilitació i integració. L’èxit d’acollida d’aquesta activitat fou tan gran per part dels centres i dels interns que ens va permetre repetir l’experiència l’any 2006 amb Madama Butterfly al centre penitenciari de Quatre Camins i l’any 2008 amb La Cenerentola al centre Brians 2.

Aquest any el Liceu, amb l’organització de dos recitals en viu durant el passat mes de juny als centres penitenciaris de Brians 2 i de Quatre Camins, ha fet un pas endavant en aquesta tasca de fer arribar l’òpera a tothom i de contribuir en la rehabilitació dels interns per mitjà d’activitats culturals i de propostes educatives. Els recitals –a càrrec de Rocío Martínez i Marisa Martins a Brians 2 i de la mateixa Rocío Martínez i David Alegret a Quatre Camins, en ambdós casos acompanyats per Rodrigo de Vera al piano– han permès la interacció amb els interns a través de taller previs a la celebració dels recitals i d’un refrigeri posterior l’actuació que els ha permès compartir les seves experiències. Aquesta iniciativa, emmarcada dins el Projecte Social del Liceu amb el suport de l’Obra Social “la Caixa”, vol acostar la cultura a tots els col·lectius i sectors socials, especialment a aquells que hi tenen dificultats d’accés.

Juliol 2017

 

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies