skip to Main Content

Els festivals d’estiu a Catalunya

L’activitat musical estiuenca torna a ser notícia aquest any per la qualitat de la seva oferta. Diversos festivals que es desenvoluparan durant els mesos de juliol i agost tindran com a protagonistes talents musicals nacionals i estrangers amb una programació d’allò més atractiva.
Destaquen les propostes del Festival Castell de Peralada, un clàssic de l’estiu, que enguany comptarà amb recitals de Klaus Florian Vogt i Juan Diego Flórez, entre d’altres. Quant a espectacles operístics, l’1 d’agost tindrà lloc la representació d’Otello, de Verdi, amb Gregory Kunde, Carlos Álvarez i Eva-Maria Westbroek en els papers principals.
Ben a prop de Peralada, la Schubertíada de Vilabertran oferirà –entre el 20 i el 29 d’agost– una programació de primer nivell en la qual destaca novament la presència de Matthias Goerne i formacions com el Quartet Casals o el Quartet Gerhard, així com una acurada selecció de recitals de Lied.
També en terres gironines, l’oferta del Festival Nits de Clàssica, a l’Auditori de Girona, satisfarà els paladars més exigents: artistes com l’organista Juan de la Rubia, Rinaldo Alessandrini, Anne Sofie von Otter, Ian Bostridge o Emma Kirkby, entre d’altres, configuren una programació que es desenvoluparà del 26 de juny al 15 de juliol.
El Festival de Torroella, que comença el 2 d’agost, porta aquest any formacions com Hesperion XXI, Concerto Italiano o l’Ensemble la Fenice, i recitals com els de la pianista Khatia Buniatishvili, Joaquín Achúcarro o la soprano navarresa, María Bayo.
Altres propostes estiuenques arreu de Catalunya són el Festival Sirga 2015, a Flix, centrat en la música contemporània o, també en terres tarragonines, el Festival Internacional de Música Pau Casals, que comença l’11 de juliol a l’Auditori Pau Casals, al barri marítim de Sant Salvador.

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies