skip to Main Content

Una tarda a l’òpera, guia operística de la mà de Jaume Radigales

Aquest mes d’abril es presenta el llibre Una tarda a l’òpera, de Jaume Radigales, publicat per Huygens Editorial. Aquést llibre inaugura la col·lecció de música “La Sonata de Vinteuil” (que pren el nom de la sonata imaginària de la novel·la de Proust, A la recerca del temps perdut).
El llibre neix arran del programa del mateix títol que emet des de fa tretze temporades l’emissora Catalunya Música, conduït per l’autor, Jaume Radigales. Coincidint amb la commemoració dels 15 anys de reobertura del Gran Teatre del Liceu, l’editorial proposa aquesta publicació dirigida a un públic amb diversos nivells de coneixement sobre el tema: des dels aficionats que volen iniciar-se, fins els erudits que poden contrastar parers.
Es tracta d’apropar el gènere a possibles nous oients o espectadors d’aquest art global i totalitzador que és l’òpera. En les seves pàgines es poden conèixer els arguments de les principals òperes des dels orígens del gènere, amb el context de l’època, els estils, les fitxes completes dels compositors i recomanacions discogràfiques i en DVD de les òperes ressenyades.
Aquesta guia operística tracta dos-cents vint-i-cinc títols d’autors diversos, ordenats cronològicament i temàtica, i que van del segle XVII fins a finals del XX, amb la voluntat d’oferir una aproximació a un espectacle que és actualitat, tant pel que fa a la posada en escena, a l’escriptura de nous títols, al paper exercit des de les xarxes socials i als gustos d’un públic amatent tant de novetats com de la permanència d’aquells títols “de sempre i per sempre”.
“Una tarda a l’òpera”: un llibre no tant per ser llegit, sinó consultat permanentment.
El llibre sortirà a la venda a mitjans d’abril de 2015 i se’n farà una presentació el dia de Sant Jordi al Gran Teatre del Liceu.

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies