skip to Main Content

Premis de la Crítica dels Amics del Liceu

Els Premis de la Crítica dels Amics del Liceu, que aquesta temporada arriben a la seva 22a edició, han guardonat com a millor representació de la temporada 2013-2014 La llegenda de la ciutat invisible de Kitej, de Rimski-Kórsakov, que també s’ha endut el premi al cantant revelació amb Svetlana Ignatovitx en el paper de Donzella Fevrònia i ha obtingut el premi al millor director d’escena, Dmitri Tcherniakov.
Aquest darrer premi s’ha concedit ex aequo amb Laurent Pelly per una Cendrillon de Massenet de conte de fades. Aquesta òpera també s’ha endut el premi a la millor direcció musical amb el britànic Andrew Davis, i la protagonista, la mezzosoprano nord-americana Joyce DiDonato, ha estat guardonada amb el premi a la millor cantant femenina.
El premi al millor cantant masculí ha estat atorgat a Carlos Álvarez, per la seva interpretació de Carlo Gérard a Andrea Chénier, d’Umberto Giordano, representada al Festival Castell de Peralada, i per la participació en aquest mateix festival i també al Liceu, el premi al millor cantant en recital o en concert ha estat destinat a Jonas Kaufmann.
La menció especial del jurat ha estat per al certamen esdevingut ja un referent dels cicles de Lied a Barcelona, Festival LIFE Victoria, que enguany ha celebrat la seva segona edició. En contraposició, l’error més notable de la temporada s’ha considerat la pobresa de la commemoració del Bicentenari Verdi al Liceu.
El jurat ha estat compost per crítics d’òpera dels principals mitjans, entre els quals es troben les revistes Ópera Actual,  Opera, Revista Musical Catalana, Scherzo, Time Out, diaris com l’Ara, El Periódico, El País, l’ABC, La Razón, El Mundo i el digital de cultura Núvol i ràdios i televisions com Catalunya Música, Radio Clásica, BTV o La Xarxa.
Octubre 2014

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies