skip to Main Content

Torí i Milà, del 24 al 30 d’octubre

El proper mes d’octubre els Amics del Liceu us proposem un viatge per Itàlia per visitar dos dels centres operístics més importants: Torí i Milà. Començarem al Teatro Regio amb dues versions basades en la novel·la d’Antoine-François Prévost, Histoire du chevalier Des Grieux et Manon Lescaut. D’una banda, Manon de Jules Massenet, sota la direcció musical d’Evelino Pidò i protagonitzada per Ekaterina BakanovaBjörn Bürger i Atalla Ayan. De l’altra, Manon Lescaut de Giacomo Puccini, en el centenari de la seva mort, que compta amb Erika GrimaldiAndeka Gorrotxategui i Alessandro Luongo en els rols principals, sota la batuta del prestigiós mestre Renato Palumbo. Totes dues produccions van a càrrec d’Arnaud Bernard que, juntament amb Manon Lescaut de Daniel Auber, ha elaborat una visió cinematogràfica del personatge principal, des del cinema mut fins al cinema francès dels anys 60.

El nostre viatge musical continuarà a La Scala, on podrem gaudir de dues de les batutes més cèlebres i aclamades del moment: Christian Thielemann i Kirill Petrenko que dirigiran, respectivament, Das Rheingold i Der Rosenkavalier. L’òpera de Richard Wagner significa el punt de partida d’una nova producció de la Tetralogia, aquest cop a càrrec de David McVicar, de qui acabem de gaudir d’Adriana Lecouvreur al Liceu, i estarà encapçalada per les veus de Michael Volle, Okka von der Damerau i Andrè Schuen. Per la seva banda, l’òpera de Strauss compta amb direcció d’escena de l’històric Harry Kupfer, les veus de Krassimira StoyanovaGünther Groissböck i Kate Lindsey en els rols protagonistes, i suposarà el debut de Petrenko a La Scala.

A més, completarem el nostre viatge amb diverses visites culturals: Per començar, farem una visita comentada pel centre de Torí, on descobrirem la història i tradició que s’amaga al darrera d’aquesta elegant ciutat del nord d’itàlia, passejarem per la Via Roma, un dels principals carrers comercials caracteritzats per les seves porxades i columnes de marbre, que uneix les places de San Carlo, coneguda com el saló de Torí i presidida per dues esglésies bessones (Santa Cristina i San Carlo Borromeo) i la Plaça del Castello, situada al cor històric de la ciutat i envoltada d’edificis imponents com el Palazzo Madama i el Palazzo Reale. També farem una visita comentada al Museu del Cinema, ubicat dins de la famosa Mole Antonelliana, símbol arquitectònic de la ciutat. A més, gaudirem de la vista panoràmica que ofereix l’edifici des del seu punt més alt. Finalment, visitarem la Basílica de Superga, des d’on es poden contemplar vistes panoràmiques de Torí i els Alps.

D’altra banda, a la ciutat de Milà, visitarem el museu del Gran Teatro alla Scala, una col·lecció de petit format i un contingut únic, ja que acull pintures, instruments i objectes quotidians de grans cantats d’òpera i compositors que han passat per aquest famós teatre. També visitarem el castell Sforza, construït durant el renaixement per Francesco Sforza, un dels ducs més poderosos de la ciutat. Es tracta d’una antiga fortalesa que protegia la ciutat i que actualment ha esdevingut un important complex museístic que alberga diverses col·leccions d’art i elements històrics, incloent-hi obres mestres de Michelangelo, Leonardo da Vinci i Bramantino. Finalment, també visitarem la Galleria d’Italia, un destacat complex museístic que alberga una rica col·lecció d’art italià dels segles XIX i XX que inclouen obres d’artistes com Canova, Boccioni, Hayez i molts altres mestres italians. Inaugurada el 2011, la galeria ocupa tres magnífics palaus històrics: el Palazzo Anguissola, el Palazzo Brentani i el Palazzo Beltrami, situats al cor de la ciutat.

*També és possible fer només una de les dues parts del viatge (Milà o Torí) informant a l’Associació en el moment de formalitzar la reserva

Dijous 24 d’octubre
11.45h – Sortida del vol amb destinació Torí
13.15h – Arribada a l’aeroport de Torí i trasllat a l’hotel amb autocar
Tarda – Visita comentada pel centre de Torí

Divendres 25 d’octubre
Matí – Visita comentada al Museu del cinema, ubicat dins de la Mole Antonelliana
20h  – Manon ( J.Massenet) al Teatro Regio de Torí

Dissabte 26 d’octubre
Matí – visita comentada a la basílica de Superga
20h – Manon Lescaut (G. Puccini) al Teatro Regio de Torí

Diumenge 27 d’octubre
Matí – Trasllat en autocar de Torí a Milà
Matí – Visita comentada a la cartoixa de Pavia
Migdia – Arribada a l’hotel de Milà
Tarda lliure

Dilluns 28 d’octubre
10.30h – Visita comentada al Museu de la Scala
tarda lliure
20h – L’or del Rin (R. Wagner) a la Scala de Milà

Dimarts 29 d’octubre
10h – Visita comentada al Castell Sforza
tarda lliure
19h –  El cavaller de la rosa (R. Strauss) a la Scala de Milà

Dimecres 30 d’octubre
10.30h – Visita comentada a la Galleria d’Italia
16.55h – Sortida del vol amb destinació Barcelona
18.30h –  Arribada a l’aeroport del Prat

Hotels:

Torí
Hotel NH Collection Piazza Carlina ****
P.za Carlo Emanuele II, 15,
10123 Torino
Pàgina web

Milà:
Hotel The square Milano ****
Via Albertico Albricci, 2-4
20122 Milano
Pàgina web

Preu del viatge:
En habitació doble: 3.550€/persona
En habitació individual: 4.250€

El preu inclou:
– bitllet d’avió amb maleta facturada
– trasllats aeroport-hotel-aeroport
– trasllat en autocar Torí – Milà
– allotjament, esmorzar i taxes turístiques
– entrades de categoria superior a les quatre òperes
– visita guiada pel centre de Torí
– visita guiada al Museu del Cinema i ascensor panoràmic
– visita guiada a la Basílica de Superga, trasllat en autocar i cremallera
– visita guiada al Museu de la Scala de Milà
– visita guiada al Castell Sforza
– visita guiada a la Galleria d’Italia
– visita guiada a la Cartoixa de Pavia
– dossier de viatge
– acompanyant d’Amics del Liceu
– despeses de gestió
– assegurança de cancel·lació i d’assistència durant el viatge

 

Per a més informació sobre aquest viatge, ompliu el següent formulari:

  captcha

  Ompli l'espai amb les lletres que apareixen a la imatge superior

  Les seves dades seran incorporades a un fitxer propietat d'Amics del Liceu i seran tractades d'acord amb la Llei de Protecció de Dades de Caràcter Personal.

  Els camps marcats amb * són obligatoris

   

   

  Back To Top

  Ús de cookies

  Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
  Aviso de cookies