skip to Main Content

Un Liceu molt social

El Gran Teatre del Liceu està desenvolupant un seguit d’iniciatives per reforçar un dels punts del seu ideari: el retorn social de les seves activitats culturals. D’una banda, destina més de 2.600 entrades a persones amb risc d’exclusió social i s’afegeix al programa Apropa Cultura per fer accessible l’òpera, la dansa, la música i la cultura a més de 1.400 entitats socials sota el lema Tots som Liceu. L’oferta inclou bona part de la temporada operística del Liceu, així com diverses funcions de la Compañía Nacional de Danza. Els concerts del baríton Christian Gerhaher i Riccardo Muti formen part de l’oferta, juntament amb els de l’Orquestra Simfònica del Liceu a l’entorn de Wagner al cinema i Romeu i Julieta. Completen la iniciativa El pessebre (Memorial Pau Casals) i Els Pastorets d’Albert Guinovart, així com la prova i el concert final del Concurs Internacional de Cant Francesc Viñas. A més, durant el primer trimestre, la proposta del Liceu dins d’Apropa Cultura inclou l’assistència a determinats assaigs generals, visites guiades adreçades a col·lectius específics i activitats com Òpera una emoció i Entra dins del Liceu.
D’altra banda, torna l’òpera per a adolescents amb Oh l’amor!, de Mario Ros i Vidal. Així, el projecte social del Gran Teatre del Liceu recupera, després de dos anys, Òpera a Secundària, una iniciativa on els escolars de dotze a setze anys de tot Catalunya tenen l’oportunitat d’apropar-se al món de l’òpera i conèixer la riquesa musical i dramàtica des de dalt de l’escenari representant una òpera per a adolescents. La directora musical Elisenda Carrasco i el director d’escena Marc Hervàs formen un tàndem de luxe i proposen un muntatge participatiu i innovador que comptarà amb la implicació de 27 escoles catalanes.
I aquest setembre passat, el Cor del Gran Teatre, sota la direcció de Conxita Garcia, ha col·laborat amb la rehabilitació de la catedral de Tarragona amb un concert benèfic que ha ofert un recorregut per la música sacra, la música amb orgue i també l’òpera, per acostar-se al gran públic de tot Catalunya. La recaptació del concert s’ha destinat íntegrament a la reconstrucció de la capella de Santa Tecla de la Catedral de Tarragona.
Octubre del 2015

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies