skip to Main Content

Visita comentada a la Fundació Miró

Dimecres 8 de juny a les 10h
Fundació Miró (Com arribar-hi?)

Preu Amics: 10€
*Activitat exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.
*Mascareta i distància de seguretat recomanades durant tota la visita 

Aquest mes de juny, els Amics us proposem una visita comentada a la col·lecció permanent de la Fundació Joan Miró i també a l’exposició temporal Miró. El llegat més íntim, que presenta el Miró més personal, el que al llarg dels anys va reservar volgudament obres, dibuixos i esbossos que li permetessin mantenir un contacte emocional amb el fil narratiu de la seva obra, alhora que li servissin com a eina de revisió de la seva trajectòria i evolució artística.

Aquest acte de guardar també es va estendre més enllà del gest d’obsequiar, bastint una col·lecció per a la seva esposa Pilar Juncosa  i una altra per a la seva filla, Dolors Miró, fent-les propietàries i col·leccionistes al seu torn. Aquesta estima i generositat es va perpetuar al llarg del temps amb els nets, a qui l’artista també va regalar obra.

L’exposició presenta uns cent vuitanta objectes, entre els quals una vuitantena d’obres de Joan Miró, formada per una part del nou dipòsit de 59 peces que la família Miró ha fet recentment a la Fundació, juntament amb una selecció d’obres que anteriorment Joan Miró, Pilar Juncosa, Dolors Miró i la resta de la família havien donat o dipositat a la Fundació. Aquestes ressegueixen pràcticament tota la vida artística de Joan Miró, entre 1910 ―quan tenia 17 anys― i 1976. A més també es presenten dibuixos preparatoris, documentació inèdita, fotografies familiars, entre d’altres, que permeten recórrer el camí que va de la creació d’una col·lecció pròpia ―que amb el temps esdevé familiar― fins a la voluntat de l’artista de fer universal el seu pensament i llegat amb la creació de la Fundació Joan Miró, un espai i una col·lecció únics que l’artista dona a la ciutat de Barcelona.

L’exposició convida a l’espectador a imaginar els vincles entre les obres que es presenten i els moments vitals, culturals i històrics del segle XX dels que tant elles com Joan Miró, la seva esposa Pilar Juncosa i la seva filla, Dolors Miró, van ser testimonis.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies