skip to Main Content

Visitem l’exposició “Morandi. Ressonància infinita” a La Pedrera

Dijous 10 de febrer a les 11h (places exhaurides)
La Pedrera (com arribar-hi?)
Preu Amics: 9€
*Activitat exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.
*Imprescindible reserva prèvia, pagament per avançat. Mascareta i distància de seguretat obligatòries durant tota la visita.

Enguany, l’espai expositiu ubicat al primer pis de la Casa Milà, reprèn la seva programació amb una exposició dedicada a l’artista plàstic Giorgio Morandi (Bolonya, 1890-1964), sens dubte, una de les figures cabdals del panorama artístic de la primera meitat de segle XX.

Nascut a Bolonya, ciutat on va transcórrer tota la seva vida artística, Morandi va treballar al marge de qualsevol grup o moviment. Tot i això, els seus primers quadres van rebre la influència de Cézanne i el cubisme i, després d’una curta relació amb els pintors futuristes de la seva generació, s’apropà als preceptes del grup metafísic italià de Carlo Carrà i de Giorgio de Chirico, L’artista desenvolupa un estil propi i inconfusible, que no abandonarà mai i que es caracteritza per un llenguatge pictòric d’una gran puresa i elegància.

Morandi sempre va treballar una pintura figurativa, fonamentalment natures mortes i esporàdicament algun paisatge. El seu estil, en què destaca per damunt de tot l’ús magistral de la llum, es basa en la recerca d’una simplificació formal en què els temes es redueixen a l’essencial, però sense eliminar-ne la identificació formal. La seva obra convida a la contemplació i a la quietud reflexiva.

L’exposició Morandi. Ressonància infinita presenta totes les etapes de la vida artística de Morandi a través d’una acurada i significativa selecció de pintures, dibuixos i gravats procedents de diversos museus i col·leccions particulars d’Europa: des dels seus inicis, marcats per la reflexió sobre Cézanne i el cubisme, passant per la breu, però crucial, adhesió a la pintura metafísica, fins a la posada a punt d’un llenguatge personal que no sols queda ben palès en les seves naturaleses mortes, sinó també en aquelles obres dedicades al paisatge i a les flors.

L’exposició, comissariada per Beatrice Avanzi i Daniela Ferrari, conservadores del Museo di Arte Moderna e Contemporanea di Trento e Rovereto (MART), reuneix una acurada i significativa selecció de pintures, dibuixos i gravats procedents de diversos museus i col·leccions particulars d’Europa.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

 

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies