skip to Main Content

25a edició dels Premis de la Crítica

En l’any del 30è aniversari d’Amics del Liceu, els Premis de la Crítica que convoquem anualment des de l’Associació han arribat a la seva 25a edició. Un any ple de commemoracions.

La gran triomfadora dels premis de la temporada d’òpera 2016-2017 ha estat la producció d’Elektra que va presentar el Gran Teatre del Liceu. A més del de millor producció de la temporada, s’ha endut el premi al millor director musical, per Josep Pons; el de millor director d’escena, in memoriam, per Patrice Chéréau; i el de millor cantant femenina per Evelyn Herlitzius, que cantava el rol protagonista. El Werther de Piotr Beczala li ha valgut el premi al millor cantant masculí i, per aquesta mateixa òpera, Elena Sancho Pereg ha estat guardonada amb el premi al cantant revelació de la temporada. En aquesta ocasió, el premi al millor cantant en concert o recital ha anat a mans del tenor Christoph Prégardien per la seva recreació del Winterreise a la Schubertíada de Vilabertran. Finalment, la menció especial del Jurat ha estat per a dues entitats musicals que enguany, igual que Amics del Liceu, també celebraven el seu aniversari: els 35 anys dels Amics de l’Òpera de Sabadell i els 30 de Catalunya Música, en ambdós casos pel seu suport al gènere operístic.

El Jurat ha estat format per: Marcel Cervelló d’Ópera Actual, Xavier Cester de l’Ara, Mercedes Conde de la Revista Musical Catalana, Albert Galceran de BTV i La Xarxa, César López d’El Periódico, Jordi Maddaleno de La Vanguardia i Platea Magazine, Pablo Meléndez–Haddad d’ABC, Javier Pérez Senz d’El País, Time Out i Radio Clásica, Xavier Pujol d’Opera Online i Jaume Radigales de Catalunya Música i Ritmo.

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies