skip to Main Content

Descobreix la pintura de Ramon Calsina a la Sala Parés!

Dijous 18 de novembre a les 17.30h
Sala Parés (Com arribar-hi?)
*Activitat gratuïta i exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.
*Imprescindible reserva prèvia. Mascareta i distància de seguretat obligatòries durant tota la visita

Amb motiu del 120è aniversari del naixement del pintor Ramon Calsina, la Sala Parés organitza aquest tardor la mostra Univers Calsina, en homenatge a aquest artista tan especial del s. XX. Els Amics del Liceu no ens ho volem perdre i, per tal de conèixer millor l’obra d’aquest artista, us convidem a participar en una visita comentada a aquesta mostra única a càrrec del seu comissari, el doctor en Història de l’Art Sergio Fuentes Milà. A més, comptarem també amb la presència de la Fundació Ramon Calsina, que s’ocupa de gestionar el llegat de l’artista i també ha col·laborat activament en la preparació d’aquesta exposició.

Ramon Calsina i Baró (1901-1992) és un dels artistes del segle XX més enigmàtics. El seu interès radica en la personalitat de la seva obra, fàcilment reconeixible, única i diferencial. La producció de Calsina destaca per l’atractiu i suggeridor dels temes, pel sentit ocult i els missatges oberts que, com un joc o una endevinalla, es plantegen i desafien l’espectador. La sorpresa i la incomprensió inicial caracteritzen la majoria de dibuixos i teles que, com si es tractessin d’enigmes críptics o metàfores pintades, es conformen a partir de composicions on s’hi alterna l’estilització d’allò representat i l’ús de caricatures i hipèrboles pictòriques en un ambient generalment realista. Contrast, deformació, descontextualització i animació d’objectes i elements diversos en favor del misteri i la sorpresa. Aquesta unió de recursos és la fórmula amb la qual Calsina construí forma i contingut, així com una iconografia i univers propis que el situen fora de qualsevol grup o tendència artística del seu temps.

L’exposició ‘Univers Calsina’ presenta una selecció d’obres, moltes d’elles inèdites i provinents d’importants col·leccions privades, les quals il·lustren l’evolució de l’artista de manera concentrada. A la mostra poden admirar-se diferents facetes, el Calsina dibuixant que brolla espontaneïtat, mestratge i sàtira punyent, així com el Calsina pintor de composicions molt més pensades i elaborades, capaç de generar ambients íntims i misteriosos fent ús de solucions lumíniques que beuen del tenebrisme. L’objectiu del projecte expositiu és bidireccional: d’una banda, reclamar la importància que l’artista i la seva obra mereixen dins de la Història de l’Art; de l’altra, aprofundir en la comprensió de la seva proposta artística i aproximar-la al públic general, especialment, a tots aquells que encara no la coneixen.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies