skip to Main Content

Descobreix l’obra del Rector de Vallfogona i el Monestir de Vallbona de les Monges amb els Amics!

Dijous 16 de novembre a les 8.30h (últimes places disponibles)
Vallfogona de Riucorb i Vallbona de les Monges (sortida d’un dia en autocar)
Punt de Trobada: Avinguda Diagonal 355 (Com arribar-hi?)

Preu Amics i acompanyants:  75€
*Activitat exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.
*Cal escollir segon i postres en el moment de realitzar la inscripció, consulteu el menú de grup aquí

Amb motiu de l’any del Rector de Vallfogona, que se celebra aquest 2023 per tal de commemorar el 400 aniversari de la mort del personatge, el proper mes d’octubre els Amics del Liceu us proposem una ruta literària on visitarem Vallfogona de Riucorb, el poble on Francesc Vicent Garcia, considerat un dels poetes més importants de la literatura barroca catalana i conegut com el Rector de Vallfogona, va viure gran part de la seva vida.

El Rector de Vallfogona va néixer a Saragossa el 22 de gener de 1579, Va cursar els seus estudis per ser capellà a Vic, on va ser ordenat, i als vint-i-set anys, va ser destinat a Vallfogona de Riucorb com a rector del poble, on va viure fins al setembre de 1623, quan va morir amb només quaranta-quatre anys. La major part del seu treball poètic el va escriure a Vallfogona. Durant la nostra ruta literària, caminarem pels carrers d’aquest petit poble situat al cor de la Conca de Barberà, on trobarem murals de ceràmica que mostren fragments dels seus poemes. Com si anéssim llegint les pàgines d’un llibre gegant, la poesia va sorprenent i amenitzant la passejada per Vallfogona de Riucorb. Conclourem la nostra visita a l’Espai d’Interpretació del Rector, situat a dins de l’església de Santa Maria. La visita anirà a càrrec de Modest Corbella, membre de la comissió de l’any del Rector.

A més, completarem la nostra sortida a la Vall del riu Corb amb una visita comentada al monestir de Vallbona de les Monges, Fundat a principis del segle XII, Santa Maria de Vallbona de les Monges és el monestir cistercenc femení més important de Catalunya. Des del moment de la seva construcció, el 1153, ha estat sempre habitat per monges i actualment forma part de la Ruta del Cister (juntament amb Santes Creus i Poblet). El conjunt és representatiu de l’art cistercenc, fidel a la Regla de Sant Benet. Durant la visita a l’església, val la pena alçar la vista un moment. A la porta principal (s. XIII) hi trobem un dels primers relleus de Santa Maria que surten en un timpà a Catalunya. Un cop a dins, el temple es caracteritza per la simplicitat i l’admirable joc de llums. A la dreta de l’altar hi ha el sarcòfag senzill i llis de la reina Violant d’Hongria, dona  de Jaume I el Conqueridor. L’ austeritat continua en el claustre, on es veuen clarament les fases de construcció. Finalment, també completarem la nostra sortida amb un dinar de grup en un restaurant emblemàtic de la zona.

HORARI:
08.20h
 – Hora de trobada per agafar l’autocar. Punt de trobada: Avinguda Diagonal 355 (Com arribar-hi?)
08.30h – Sortida de l’autocar des de Barcelona (Avinguda Diagonal 355)
10.30h – Ruta Literària a Vallfogona de Riucorb
13.30h – Dinar de grup al restaurant “Cal Travé” (menú amb segon i postres a escollir aquí)*
16.30h – Visita comentada al Monestir de Vallbona de les Monges
20.00h – Hora d’arribada aproximada a Barcelona (Avinguda Diagonal 355)**

*Cal escollir segon i postres en el moment de realitzar la inscripció, consulteu el menú de grup aquí
**Us recordem que l’autocar no realitzarà parades fora del punt especificat

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

 

 

 

 

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies