skip to Main Content

EDITORIAL ABRIL-MAIG 2016

Des de l’any 2007 se celebren, anualment, les Jornades Europees de l’Òpera. El primer Fòrum Europeu de l’Òpera –organitzat per l’Òpera Nacional de París en col·laboració amb Fedora, RESEO i Juvenilia, que va reunir més de 400 professionals del món de l’òpera, 70 amants i amics de l’òpera i més de 100 delegats joves– va significar el tret de sortida a aquestes jornades que es van crear per encoratjar els teatres d’òpera a obrir les seves portes a la ciutat durant un cap de setmana per acollir i atreure nous públics. La primera edició suposà un gran èxit ja que 100 teatres d’òpera de tot Europa es van unir a la iniciativa organitzant jornades de portes obertes, assajos, tallers participatius, concerts, etc. Des de llavors, més d’un milió de persones han participat ens els actes i iniciatives diverses que s’han organitzat a tot el continent. Les enquestes realitzades indiquen que el 60% dels participants varen tenir el seu primer contacte amb l’òpera durant aquests caps de setmana.

La 10a edició de les Jornades Europees de l’Òpera se celebrarà del 6 al 8 de maig de 2016. Per commemorar aquest desè aniversari s’ha elegit un tema ben particular en el qual se centraran les activitats que organitzin els teatres participants: Teatre del Món. Perquè la força de la música va més enllà de qualsevol frontera o barrera lingüística; perquè la societat necessita un espai per al debat; i, en definitiva, perquè l’art de l’òpera reuneix música i teatre en un tot. Shakespeare ja afirmava que “el món sencer és un teatre” i, en el 400è aniversari de la seva mort, des de l’Associació vam voler recordar aquesta metàfora del dramaturg i valorar la intensa relació de la seva obra amb el món operístic –23 de les 36 obres literàries de Shakespeare han estat musicades– en el curs impartit per Jaume Radigales.

A Amics del Liceu ens sentim vinculats a aquest esdeveniment operístic internacional que suposen les Jornades Europees de l’Òpera i recolzem els actes que el Gran Teatre del Liceu té preparats per aquest cap se setmana. Els nostres voluntaris, com ja ho estan fent des de fa anys, col·laboraran en les jornades de portes obertes. La nostra Associació està preparant, també, petits actes al carrer durant aquest cap de setmana per obrir-nos a la ciutat.

També, com ja hem anunciat recentment i com heu pogut llegir a la notícia destacada que encapçala aquest Full Informatiu, ens hem ofert a col·laborar amb el projecte de implantació del Liceu al territori. Aquesta iniciativa coincideix totalment amb l’esperit de les jornades europees: cal fer arribar l’òpera a tothom i a tots els racons de Catalunya. Per això, Amics del Liceu ha centrat la seva campanya de recollida de fons per la retransmissió del Liceu a la fresca. La nit del proper 8 de juliol és retransmetrà l’òpera La bohème des del Liceu en una vetllada a la platja de Sant Sebastià de Barcelona, a més d’un centenar de municipis de Catalunya. Comptem amb la vostra col·laboració!

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies