skip to Main Content

Les imprescindibles: de Haydn a Lutoslawsi

Tres grans compositors del segle XX tancaran el cicle 15 simfonies imprescindibles que té lloc, els dijous, a la Biblioteca de Catalunya a càrrec del filòsof i músic Bernat Dedéu.  El dia 15 d’octubre estarà dedicat a la Simfonia núm. 3 (1946) d’Aaron Copland, possiblement la més coneguda del compositor nord-americà. La Simfonia Turangalila (1949) d’Olivier Messiaen serà analitzada el 5 de novembre. Aquesta obra no és una simfonia ‘convencional’ i l’han descrita com una llarga meditació sobre el tema de l’amor humà.  Necessita una gran orquestra, a més de piano i ones martenot, i va ser revisada pel compositor francès el 1990. El cicle es tancarà, el 19 de novembre, amb la Simfonia num. 3 (1983) de Witold Lutoslawski, obra de maduresa del compositor polonès, desaparegut el 1994.
Aquestes quinze sessions han fet un recorregut per les obres mestres del repertori simfònic, des de Hadyn fins a Lutoslawski. L’activitat, organitzada pel Servei de Biblioteques de la Generalitat i  la Biblioteca de Catalunya, celebren el 2015 com a l’Any de les biblioteques. Les conferències es fan la Sala de la Caritat de la Biblioteca de Catalunya (Carrer de l’Hospital, 56) a les 18.00 i tenen una durada de dues hores.
Octubre del 2015

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies