skip to Main Content

Òpera i cinema al cicle “Per amor a les arts”

Per segona temporada consecutiva el Liceu participa en el cicle Per amor a les Arts, que organitzen conjuntament la Filmoteca de Catalunya i el Museu Nacional d’Art de Catalunya. El món de l’òpera i el del cinema units amb la resta de disciplines culturals, en diferents formes i gèneres. Juntament amb el Liceu, se sumen al projecte L’Auditori, la Fundació Mies van der Rohe, la Institució de les Lletres Catalanes, el Mercat de les Flors, el Palau de la Música Catalana, el Servei de Biblioteques de la Generalitat de Catalunya, el Teatre Lliure i el Teatre Nacional de Catalunya. Institucions culturals que aporten les especialitats respectives a la programació d’un cicle que busca la sintonia entre programacions i pel·lícules derivades dels mateixos textos, partitures, espais escènics i arquitectònics o pintures.

La col·laboració del Liceu s’inicia el proper 28 de novembre amb la sessió doble de La femme s’à coté, de François Truffaut, i Un chien andalou, de Luis Buñuel, a propòsit de Tristan und Isolde. Romeo and Juliet (20 de febrer) de Renato Castellani, rodada a la mateixa Verona on té lloc l’acció, recrea la història shakespeariana de la mateixa manera que ho fa l’òpera de Charles Gounod.

El Liceu programa el clàssic de l’òpera eslava Demon, d’Anton Rubinstein, al mateix temps que a la Filmoteca es podrà veure Faust: Eine Deutsche Volkssage (24 d’abril), del director F. W. Murnau. Finalment, el 5 de juny, serà el torn de la història de Manon Lescaut a través del film Manon, que signa el director japonès Yôichi Higashi.

Totes les sessions tindran lloc a la Filmoteca de Catalunya a les 17h (entrada 4€)

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies