skip to Main Content

París, del 9 al 13 de maig

El proper mes de maig, els Amics del Liceu us proposem un viatge a la ciutat de París per gaudir d’un repertori operístic molt divers: barroc, francès i germànic. Començarem, al Palais Garnier, amb el personatge mitològic de Médée, convertit en una òpera de gran riquesa musical per Marc-Antoine Charpentier, estrenada a la mateixa ciutat de París a finals del segle XVII. La interpretació anirà a càrrec de l’orquestra barroca Les Arts Florissants, sota la batuta del reconegut director William Christie, i de les veus de Lea Desandre com a Médée i Reinoud van Mechelen com a Jason, en una producció signada pel gran David McVicar, que dirigeix la producció d’Adriana Lecouvreur que veurem properament a l’escenari del Liceu. Continuarem, a l’Opéra Bastille, amb una nova producció de Don Quichotte, una de les darreres òperes de Jules Massenet, signada per Damiano Michieletto, que aporta una visió poètica i, alhora, plena de patiment. La mezzosoprano Marianne Crebassa, el baix Christian von Horn i el baríton Étienne Dupuis protagonitzen aquesta òpera basada en la novel·la de Cervantes i que comptarà amb la direcció musical de Mikhail Tatarnikov. Finalment, com a cirereta del pastís, gaudirem d’un esdeveniment destacat: el debut de la soprano Lise Davidsen en el rol de Salome, de Richard Strauss. Anirà acompanyada per Ekaterina Gubanova com a Herodias, i Johan Reuter com a Jochannan, sota la direcció musical de Mark Wiggelsworth i escènica de Lydia Steier que ens convidarà a reflexionar i oferirà una renovada imatge del personatge de Salome.

Per completar el nostre viatge, us proposem diverses sortides culturals: Per una banda, una sortida d’un dia amb autocar, visita comentada i dinar inclòs al Palau de Fontainebleau, una important residència reial francesa que destaca per la seva arquitectura i per les seves decoracions interiors amb influències de diferents èpoques com el Renaixement, el Barroc i el Neoclàssic. És en aquest palau on s’introdueix el manierisme italià a França, que acabarà transformant els gustos de l’època. A més, aquest palau ha jugat un paper important en la història del país, ja que és conegut per ser el lloc on Napoleó Bonaparte va signar el famós tractat de Fontainebleau l’any 1814, mitjançant el qual l’emperador francès havia de renunciar als seus drets de sobirania sobre el territori a excepció de l’illa d’Elba, on es va retirar.

D’altra banda, també tenim dues visites programades a museus: una visita comentada a l’exposició París 1874, inventar l’impressionisme, que té lloc al Museu d’Orsay, i que celebra els 150 anys del naixement d’aquest moviment artístic cabdal per la història de l’art. El Museu Orsay compta amb una extensa col·lecció d’obres d’art que van des del període de 1848 fins a 1914. Les seves col·leccions inclouen principalment pintures, escultures, art decoratiu i fotografia d’artistes tan representatius com Vincent van Gogh, Claude Monet, Édouard Manet, Paul Cézanne, Edgar Degas, Pierre-Auguste Renoir i molts altres. I també una visita comentada al museu Rodin, situat a l’antic Hotel Biron i on l’artista va viure durant una part de la seva vida. Es tracta d’una antiga mansió del s. XVIII, envoltada per uns jardins magnífics que també mostren diverses obres de l’artista. La col·lecció del museu està formada per marbres, bronzes, terracotes, pintures, guixos, ceres, ceràmiques, pastes de vidre, gres i dissenys de Rodin juntament amb obres d’altres artistes com Monet, Renoir o Van Gogh. D’entre la col·lecció personal de l’escultor destaquen també les escultures antigues i les fotografies. El museu posseeix al voltant de sis mil sis-centes obres escultòriques, entre les quals destaquen El Petó i El Pensador.

Dijous 9 de maig
10.25h – Sortida del vol amb destinació París
12.15h – Hora prevista d’arribada a l’aeroport de París (Orly)
Trasllat amb autocar a l’hotel
19.30h –  Médée a l’Òpera Garnier

Divendres 10 de maig
Matí – Visita guiada a l’exposició París 1874, inventar l’impressionisme, que es presenta al Museu d’Orsay
Dinar lliure
19.30h –  Don Quichotte de Jules Massenet a l’Opéra Bastille

Dissabte 11 de maig
08.30h – Trasllat en autocar al Palau de Fontainebleau
10.00h – Visita comentada al Palau de Fontainebleau
Dinar de grup en un restaurant de la zona
Tarda – Trasllat en autocar de tornada a París

Diumenge 12 de maig
Matí – Visita comentada al Museu Rodin
Dinar lliure
16.00h– Salome de Richard Strauss a l’Opéra Bastille amb Lise Davidsen

Dilluns 13 de maig
Matí lliure

17.50h – Sortida del vol amb destinació Barcelona
19.50h – Hora prevista d’arribada a l’Aeroport del Prat

Hotel:

Paris Marriott Opera Ambassador Hotel ****
16 bd Haussmann 75009 Paris, France

web hotel

Preu del viatge:
En habitació doble: 2.950€ / persona
En habitació individual: 3.700€

El preu inclou:
– bitllet d’avió amb maleta facturada
– trasllats aeroport-hotel-aeroport
– allotjament, esmorzar i taxes turístiques
– entrades de categoria superior a les tres òperes
– visita guiada al Museu Orsay
– visita guiada al Palau de Fontainebleau
– dinar de grup en un restaurant de Fontainebleau
– trasllat d’anada i tornada de Fontainebleau en autocar
– visita guiada al Museu Rodin
– dossier de viatge
– acompanyant d’Amics del Liceu
– despeses de gestió
– assegurança de cancel·lació i d’assistència durant el viatge

Per a més informació sobre aquest viatge, ompliu el següent formulari:

  captcha

  Ompli l'espai amb les lletres que apareixen a la imatge superior

  Les seves dades seran incorporades a un fitxer propietat d'Amics del Liceu i seran tractades d'acord amb la Llei de Protecció de Dades de Caràcter Personal.

  Els camps marcats amb * són obligatoris

   

  Back To Top

  Ús de cookies

  Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
  Aviso de cookies