skip to Main Content

Presentació Temporada 2014-2015

El passat 21 de febrer la direcció del Gran Teatre del Liceu presentà la programació de la propera temporada 2014-2015. L’acte fou presentat pel president del Patronat de la Fundació, Joaquim Molins, i el director general del Teatre, Roger Guasch, acompanyats pel director musical, Josep Pons, i el director artístic, Joan Matabosch, en la que fou la seva última presentació com a responsable de la programació artística.
Grans obres del repertori líric italià ocuparan bona part de la temporada que s’inaugurarà amb l’òpera buffa per excel·lència, Il Barbiere di Siviglia, amb posada en escena de Joan Font de Comediants i una aposta per joves cantants de primer nivell. La seguirà una Traviata que farà doble estada a la tardor i al juliol, en totes dues ocasions amb repartiments de luxe encapçalats per Patrizia Ciofi, Ailyin Pérez o Leo Nucci. Sense deixar Verdi, Plácido Domingo mostrarà la seva plena forma vocal amb una versió en concert d’I due foscari, acompanyat per Liudmyla Monastyrska, una de les millors veus verdianes del moment.
El belcantisme també tindrà una cabuda important amb Maria Stuarda –una nova coproducció del Liceu, el Covent Garden de Londres, l’Òpera Nacional Polonesa i el Teatre des Champs-Elysées de París– i un Don Pasquale sota la bauta del jove Diego Matheuz, actual director del Teatro La Fenice de Venècia. Per arrodonir-ho, es podrà veure també l’òpera més cèlebre de Vicenzo Bellini: una  Norma protagonitzada per la gran Sondra Radvanovsky i Tamara Wilson, triomfadora d’una de les darreres edicions del Concurs Viñas.
L’òpera alemanya es presentarà amb la que Matabosch definí com “una assignatura pendent del teatre”: Arabella pujarà a l’escenari amb una parella de somni com a protagonistes: Anne Schwanewilms i Michael Volle. Seguirà Siegfried, la segona jornada de la Tetralogia wagneriana  produïda per Robert Carsen i un Tristany i Isolda en versió concert amb l’Orquestra Simfònica del Teatre Marinskii de Sant Petesburg i Valery Gergiev al capdavant de l’orquestra.
La producció del Così fan tutte de Mozart suposarà el debut de Damiano Micheletto, un dels cantants més cotitzats del moment, i la reposició de la multipremiada Carmen de Calixto Bieito permetrà tornar a veure Béatrice Uria Monzón en un paper que li va com anell al dit.
Finalment, queda lloc també per l’òpera del s. XX amb Una voce in off i La voix humaine, un diàleg entre Xavier Montsalvatge i Francis Poulenc, i per la dansa més contemporània amb la Semperoper Ballet i la més clàssica amb el Ballet Nacional d’Espanya i el seu espectacle inspirat en el pintor Joaquín Sorolla.

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies