skip to Main Content

Vine a visitar la ciutat de Vic amb els Amics!

Dijous 20 d’abril a les 9.30h
Vic (sortida d’un dia en autocar)
Punt de Trobada: Avinguda Diagonal 355 (Com arribar-hi?)

Preu Amics:  75€
*Activitat exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.

El proper mes d’abril els Amics del Liceu us proposem una sortida d’un dia a la ciutat de Vic per tal de visitar dos equipaments de gran interès cultural situats en aquesta localitat: durant el matí, visitarem el conjunt de pintures murals de Josep Maria Sert, situades a la Catedral de Sant Pere de Vic, i a la tarda visitarem la col·lecció d’art Medieval del Museu Episcopal de Vic. Completarem la nostra sortida amb un dinar de grup al restaurant Divicnus, ubicat al cor de la ciutat.

La visita al cicle mural de la Catedral de Vic anirà a càrrec del Dr en Història de l’art Sergio Fuentes Milà qui, a més de ser subdirector de la Sala Parés, ha dedicat part de la seva recerca a Josep Maria Sert (1874-1945) i el cicle pictòric de la catedral de Sant Pere de Vic. Fruit d’aquestes investigacions destaquen publicacions com el llibre La Catedral de Sant Pere de Vic, editat l’any 2019.

L’obra del muralista Josep Maria Sert fa de la Catedral de Sant Pere de Vic un patrimoni únic al món. La història d’aquest cicle mural remunta a l’any 1907, quan Sert va presentar a la l’Exposició de París els primers esbossos encarregats al 1900 pel bisbe Torras i Bages per a la Catedral de Vic amb gran èxit. Entre els anys 1926 i 1927 va poder complir l’encàrrec de la decoració mural de la Catedral de Sant Pere de Vic. Un incendi arran dels fets de la Guerra Civil va destruir la pràctica totalitat de la decoració de la Catedral, però l’artista es va proposar tornar a decorar el temple un cop acabat el conflicte. L’any 1945 acaba la decoració i pocs dies després mor a Barcelona. Està enterrat, tal i com volia, al claustre de la Catedral, ben a prop de l’obra que va marcar tota la seva vida artística. L’èxit d’aquest artista català li va permetre decorar importants espais públics com el vestíbul del Rockefeller Centre de Nova York o la sala del consell de la Societat de Nacions, a Ginebra.

D’altra banda, el Museu Episcopal de Vic compta amb una magnífica col·lecció d’obres mestres de pintura i escultura del romànic i del gòtic català, juntament amb unes destacades col·leccions d’arqueologia, orfebreria, teixit, forja, vidre i ceràmica. Un fons de valor excepcional integrat per més de 29.000 peces. Va ser inaugurat l’any 1891, recollint l’esforç realitzat per un grup d’intel·lectuals i clergues de Vic de l’època de la Renaixença per recuperar el patrimoni artístic català que ha arribat fins els nostres dies.

HORARI:
9.20h
 – Hora de trobada per agafar l’autocar. Punt de trobada: Avinguda Diagonal 355 (Com arribar-hi?)
9.30h – Sortida de l’autocar des de Barcelona (Avinguda Diagonal 355)
11.00h – Visita comentada a la Catedral de Sant Pere de Vic
13.30h – Dinar de grup al restarurant Divicnus (menú amb segon i postres a escollir aquí)*
16.30h – Visita comentada al Museu Episcopal de Vic
19.30h – Hora d’arribada aproximada a Barcelona (Avinguda Diagonal 355)**

*Cal escollir segon i postres en el moment de realitzar la inscripció, consulteu el menú de grup aquí
**Us recordem que l’autocar no realitzarà parades fora del punt especificat

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

 

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies