skip to Main Content

Vine a visitar la Reus Modernista amb els Amics!

Dimecres  2 de març de 8.30h a 19.30h (Places exhaurides)
Reus Modernista (sortida en autocar)

Preu Amics:  75€
*Activitat exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.
*Mascareta i distància de seguretat obligatòries durant tota la visita i autocar

Aquest mes de febrer i març, els Amics del Liceu us proposem una sortida en autocar per visitar el conjunt d’edificis modernistes de Domènech i Montaner situats a la ciutat de Reus. La sortida inclou anada i tornada en autocar, entrada i visita comentada als diferents edificis i dinar de grup (restaurant amb menjador privat i taules amb grups reduïts).

Començarem la nostra sortida visitant la Casa Navàs, un dels millors exemples d’arquitectura modernista a escala europea. Construïda entre els anys 1901 i 1908 per l’arquitecte Lluís Domènech i Montaner i decorada per Gaspar Homar, es tracta d’un edifici encarregat per Joaquim Navàs, un ric comerciant de teixits, amb un pressupost gairebé il·limitat que va permetre a l’arquitecte barceloní esplaiar-se en el projecte.

Continuarem la nostra sortida visitant la Casa Rull, obra del mateix arquitecte i construïda l’any 1900. L’edifici és actualment propietat de l’Ajuntament de Reus i acull la seu de l’Àrea de Cultura i de l’Institut Municipal Reus Cultura. Abans de dinar, visitarem també la Casa Gasull, situada al costat de la casa anterior però realitzada deu anys més tard pel mateix arquitecte, on es veu la clara evolució del seu estil cap al Noucentisme, corrent que l’any 1911 ja era molt estès i que canvia l’opulència de la decoració escultòrica anterior per línies rectes i una decoració molt més sintètica.

Després de recuperar forces dinant al restaurant del Museu del Vermut, (menú a escollir) i degustant la beguda més típica a la zona, continuarem en autocar fins a la Capella Margenat, una capella funerària joia modernista construïda per encàrrec de Josep Margenat i Fàbregas. Finalment, acabarem el nostre recorregut a Reus visitant l’Institut Pere Mata, edifici declarat Bé d’Interès Cultural on Domènech i Montaner va dissenyar l’interior i l’exterior d’un pioner complex hospitalari amb onze pavellons principals, separats per amplis jardins. L’hospital psiquiàtric, que actualment encara manté la seva funció original, seguia unes innovadores línies de teràpia per a millorar la qualitat de vida dels interns.

Dimecres 16 de febrer
8.20h – Hora de trobada per agafar l’autocar. Punt de trobada: davant de La Pedrera (com arribar-hi?)
8.30h – Sortida de l’autocar des de Barcelona (La Pedrera)
11.00h – Visita a la Casa Navàs
12.00h – Visita a la casa Rull i a la casa Gasull
13.15h –  Dinar de grup al restaurant Museu del Vermut (menú a escollir)*
15.15h – Visita a la Capella Margenat
16.00h – Visita a l’Institut Pere Mata
17.30h –  Hora de sortida prevista de Reus
19.30h –  Hora d’arribada prevista a Barcelona (La Pedrera)

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

*Cal escollir el segon plat en el moment de formalitzar la inscripció (menú)

*El preu està calculat per un mínim de 25 persones. Si no s’arriba a aquest número, l’Associació es reserva el dret a cancel·lar l’activitat.

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies