skip to Main Content

Visitem l’Arxiu Històric de Barcelona

Dilluns 24 de gener a les 10.30h i a les 12h (places exhaurides per als 2 grups) 
Arxiu Històric de la ciutat (Casa de l’Ardíaca) (Com arribar-hi?)
*Activitat gratuïta
*Activitat exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant (places limitades)
*Imprescindible reserva prèvia. Mascareta i distància de seguretat obligatòries durant tota la visita.

Durant aquest mes de gener, els Amics us proposem una visita comentada a l’Arxiu Històric de la ciutat, una institució arxivística i cultural centenària situada a la Casa de L’Ardíaca, al cor de Barcelona, i dedicada a la preservació del patrimoni documental de la ciutat, a l’impuls de la recerca i la divulgació històrica.

La diversitat dels fons documentals, bibliogràfics i hemerogràfics aplegats han convertit l’arxiu en un centre patrimonial, d’investigació i de recerca històrica de referència, no només a Barcelona sinó en el conjunt del país, amb una projecció internacional per l’interès dels fons conservats.

Durant la nostra visita, els tècnics responsables de l’arxiu ens mostraran els principals espais, les seves funcions i l’important fons documental de què disposen. Durant la nostra visita també visitarem l’exposició Quan plovien octavetes: clandestinitat, premsa i propaganda antifranquista. Es tracta d’una mostra que testimonia tots els diaris, revistes, butlletins, octavetes i altres materials clandestins que van forjar-se durant els anys 60 i 70 en plena repressió franquista com a eina de propaganda, contrainformació i denúncia.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies