skip to Main Content

Visita comentada a la Catedral de Barcelona

Dimarts 16 i dijous 18 d’abril a les 10h (2 grups)
Catedral de Barcelona (punt de trobada: Plaça Nova, al costat de l’aqüeducte, com arribar-hi?)

*Preu Amics: 15€
*Preu acompanyants no socis: 17€
*Imprescindible reserva prèvia, pagament per avançat.
**Es tracta d’una visita no recomanada per a persones amb dificultat de mobilitat, ja que la visita inclou els terrats. Recomanem calçat còmode
**Visita en català

Continuant amb les nostres visites culturals, aquest mes us proposem una visita comentada a un dels edificis més emblemàtics de la nostra ciutat: la Catedral de Barcelona, un magnífic exemple de l’arquitectura gòtica catalana situada al cor del Barri Gòtic de la ciutat. El portal principal, conegut com el Portal de Sant Iu, exhibeix relleus esculturals que narren històries religioses i de la vida quotidiana medieval. A l’interior, la catedral presenta una nau central majestuosa amb voltes de creueria gòtica, columnes imponents i una àmplia gamma de capelles laterals ricament decorades. Dins de la nau central, hi destaquen nombroses capelles i també el Cor amb el cadirat del Toisó d’or, un dels conjunts escultòrics més destacables de l’estil gòtic a Catalunya o la Sala Capitular històrica de la Catedral, que s’ha convertit en un espai museístic i està ubicada a la mateixa galeria del claustre, on es troba la capella de Santa Llúcia. Al voltant de la nau central, es troben diverses capelles laterals, cada una amb escultures, relleus i altars dedicats a sants i vírgens venerats. Destaca també el claustre gòtic de la catedral, un oasi de pau i tranquil·litat, amb palmeres i un estany central. Sota l’altar major, es troba la cripta, que segons la tradició, alberga les restes de Santa Eulàlia.

Conclourem el nostre recorregut amb la visita als terrats de la Catedral, des dels quals es poden veure les dues torres-campanar, les dues cuculles gòtiques laterals, el cimbori coronat per la Santa Creu sostinguda per la imatge de Santa Helena, el claustre i una panoràmica ben interessant de Barcelona. La visita anirà a càrrec de Magda Gassó, excap del Servei de Museus i Protecció de Béns Mobles de la Generalitat de Catalunya, sòcia d’Amics del Liceu i membre de la junta.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

 

 

 

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies