skip to Main Content

Visita comentada a l’exposició “El Messies” a la Galeria Senda

Divendres 12 d’abril les 11.30h
Galeria Senda (com arribar-hi?)

*Preu Amics: 6€
*Preu acompanyants no socis: 7€

Durant el proper mes d’abril, els Amics us proposem una visita comentada a l’exposició d’obres sobre paper que el director d’escena Robert Wilson presenta a la Galeria Senda amb motiu de la seva producció escènica de l’oratori El Messies de Händel que hem vist recentment al Gran Teatre del Liceu.

Si bé ha assolit la fama universal pel seu treball com a director d’escena i dramaturg, l’obra de Robert Wilson està fermament arrelada a les belles arts. Aquest consumat dibuixant, pintor i realitzador de vídeos és un dels pocs artistes que treballa en diferents mitjans artístics sense deixar-se portar per un únic mètode de creació. En aquesta ocasió, les obres plasmen allò que Wilson va imaginar per a un acte, escena o interludi de Der Messias. Realitzades en subtils tons en blanc i negre, captura en paper moments efímers de la seva última producció. Els originals s’allunyen de la representació realista del disseny escenogràfic i representen corrents d’energia, fent ressò de l’ús de la llum per definir l’espai a l’escenari. Aquests originals, que sovint es presenten de manera seqüenciada, ofereixen variacions subtils sobre el mateix motiu i actuen com a registres del seu procés creatiu al llarg dels assajos. Creats a Berlín i Salzburg i estretament relacionats amb l’evanescència d’un moment, és possible apreciar-los amb independència de la seva obra teatral com a objectes purament poètics. L’estructura estricta d’ El Messies, determinada per l’alternança entre números individuals per als quatre solistes vocals i el mateix nombre de seccions corals, constitueix per a Wilson el punt de partida d’una posada en escena que treballa amb imatges surrealistes i tracta de crear un recipient per a la música. La visita anirà a càrrec d’Antoni Colomer, crític musical i col·laborador habitual d’Amics del Liceu, que ens ajudarà a posar en context aquesta important figura de l’escenografia operística contemporània, així com també del personal de la galeria, que completarà la nostra visita amb més detalls específics sobre la mostra.

« Per a mi, El Messies no és només una obra religiosa, sinó una mena de viatge espiritual »
Robert Wilson

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies