skip to Main Content

Vine a visitar els monestirs de Ripoll i Sant Joan de les Abadesses amb els Amics!

Dimecres 24 d’abril a les 8.45h
Ripoll + Sant Joan de les Abadesses (sortida d’un dia en autocar)
Punt de Trobada: Avinguda Diagonal 355 (Com arribar-hi?)

Preu Amics:  93€
Preu acompanyants no socis: 98€

*Activitat exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.
**Menú de grup a escollir aquí

El proper mes d’abril els Amics del Liceu us proposem una sortida d’un dia per visitar els dos conjunts monàstics més bonics del Ripollès: el monestir de Santa Maria de Ripoll i el monestir de Sant Joan de les Abadesses.

Començarem el nostre recorregut al monestir de Sant Joan de les Abadesses, amb trets característics del romànic, es tracta d’un dels exemples més bonics i emblemàtics de la gran arquitectura monumental del segle XII a Catalunya. No obstant això, el recinte monàstic ha evolucionat al llarg dels seus anys d’història per a adaptar-se a les necessitats de la comunitat i als gustos artístics del moment. Avui hi trobem un claustre gòtic que data del segle XV, un elegant edifici renaixentista adossat al transsepte sud de l’església i la capella dedicada a la Mare de Déu dels Dolors, amb una excepcional cúpula barroca executada entre 1714 i 1715. A l’interior de l’església s’observen obres com el Santíssim Misteri, únic davallament romànic conservat in situ a Catalunya, i un conjunt retaulístic gòtic atribuït al taller d’escultors actius a Sant Joan de les Abadesses a mitjan segle XIV.

Continuarem el nostre dia al Ripollès visitant el monestir de Santa Maria de Ripoll. La portalada, la basílica i el claustre, en fan un conjunt únic, un gaudi per als amants de l’art. Però Ripoll transcendeix més enllà de les pedres. El comte Guifré el Pelós, fundador del monestir, l’abat Oliba, els comtes Ramon Berenguer III i IV o el bisbe Josep Morgades, són personatges cabdals de la història de Catalunya i estan íntimament relacionats amb el monestir. A més, La famosa portalada del monestir és una obra mestra de l’art romànic català. Construïda durant el segle XII, és coneguda per la seva riquesa decorativa i la seva representació de temes religiosos i històrics. Les seves columnes estan adornades amb escultures detallades que representen sants, apòstols i altres figures religioses, mentre que les arquivoltes mostren escenes de l’Antic i el Nou Testament.

Completarem la nostra sortida amb un dinar de grup al restaurant Abatissa, ubicat a Sant Joan de les Abadesses (Menú de grup a escollir aquí).

HORARI:
08.45h – Hora de trobada per agafar l’autocar. Punt de trobada: Avinguda Diagonal 355 (Com arribar-hi?)
09.00h – Sortida de l’autocar des de Barcelona (Avinguda Diagonal 355)
11.00h – Visita comentada al monestir de Sant Joan de les Abadesses

13.30h – Dinar de grup al restaurant Abatissa (menú amb segon i postres a escollir aquí)*
16.00h – Visita comentada al Monestir de Ripoll
19.45h – Hora d’arribada aproximada a Barcelona (Avinguda Diagonal 355)**

*Cal escollir segon i postres en el moment de realitzar la inscripció, consulteu el menú de grup aquí
**Us recordem que l’autocar no realitzarà parades fora del punt especificat

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies