skip to Main Content

Visita comentada a la col·lecció Rafael Tous (MACBA)

Dimecres 8 de setembre a les 11.30h (places exhaurides)
Dijous 9 de setembre a les 10h (places disponibles)
*Museu d’Art Contemporani de Barcelona (MACBA, Com arribar-hi?)

Preu Amics: 5€
*Activitat exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.
*Imprescindible reserva prèvia, pagament per avançat. Mascareta i distància de seguretat obligatòries durant tota la visita.

Aquest mes de setembre us proposem visitar la col·lecció d’art conceptual Rafel Tous, que s’ha incorporat recentment al fons permanent del Macba.

La Col·lecció Rafael Tous, donada al MACBA tot just fa un any, és el retrat d’un moment i d’unes pràctiques artístiques concretes. Vinculat al món del tèxtil i col·leccionista apassionat, Rafael Tous va apostar per l’art de concepte com un conjunt de pràctiques plurals que prioritzaven la idea i el procés per damunt de l’objecte. Sense intenció especulativa i d’una manera intuïtiva, Tous va configurar un fons que recull les actituds i els treballs experimentals portats a terme per un grup d’artistes, amb alguns dels quals va establir vincles d’amistat i els va acompanyar en el seu creixement artístic.

Del miler d’obres d’art que comprèn la donació, a la mostra s’exposen unes 120 obres de 28 artistes i ocupa tota la planta baixa del museu, una part de la primera planta, la Capella dels Àngels i un annex al mític local de Metrònom, al barri del Born, fundat per Tous el 1980 i reobert especialment per aquesta mostra quinze anys després del seu tancament. Entre els artistes representats hi ha el bo i millor dels conceptuals catalans del darrer mig segle: des de Miralda a Francesc Torres, passant per Muntadas, Antoni Llena, Pere Noguera, Joan Rabascall, Francesc Abad, Àngels Ribé, Fina Miralles, Eugènia Balcells, Jaume Xifra, Benet Rossell, Carlos Pazos, Jordi Benito, Eulàlia Grau o Jordi Pablo.

Més informació sobre aquesta exposició aquí

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies