skip to Main Content

Visita comentada a l’antiga Casa de Convalescència

Dimecres 29 de setembre a les 10.30h i a les 11.30h (places exhaurides)
Casa de Convalescència (Actual seu de l’IEC, Com arribar-hi?)
Preu Amics: 8€
*Activitat exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.
*Imprescindible reserva prèvia, pagament per avançat. Mascareta i distància de seguretat obligatòries durant tota la visita.

La Casa de Convalescència de Sant Pau, seu històrica i actual de l’Institut d’Estudis Catalans, és un dels conjunts més reeixits de l’art català del segle XVII. L’edifici estava destinat inicialment a la convalescència dels malalts del veí Hospital de la Santa Creu i va constituir una millora clara en l’atenció als malalts. A finals del segle XVII, tenia dos-cents llits de ferro, quatre-cents matalassos i obres d’art per a «alegrar la vista» als malalts. El lligam de la Casa de Convalescència amb l’hospital va continuar fins a principis del segle XX.

Entre les obres més destacades que trobem a l’edifici, hi ha les imatges de sant Pau esculpides per Lluís Bonifaç, i Domènec Rovira i el grup escultòric titulat Catalunya i les Ciències, de Josep Llimona. Altres elements decoratius són les ceràmiques degudes a Llorenç Passoles, que inclouen els arrambadors de rajola valenciana o les pintures de la volta de la capella, atribuïdes al mestre Josep Bal i considerades l’obra més representativa del barroc català.

Desaparegut el caràcter benèfic de l’edifici, l’Ajuntament de Barcelona comprà el recinte el 1921. Deu anys més tard, el cedí a perpetuïtat a l’Institut d’Estudis Catalans, Malauradament, la repressió posterior a la Guerra Civil va sumir l’IEC en la clandestinitat, mentre es destinava l’edifici a altres usos. Amb l’arribada de la democràcia, l’any 1977, l’edifici retornà a l’Institut d’Estudis Catalans, que acabà el trasllat el 1982. Darrerament, s’ha restaurat i remodelat l’edifici per a adequar-lo a les necessitats funcionals de l’Institut tot mantenint l’esperit de l’obra del 1655.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies