skip to Main Content

Visita la Tarragona interior amb els Amics!

Dimarts 30 de maig a les 8.30h
Tarragona interior (sortida d’un dia en autocar)
Punt de Trobada: Avinguda Diagonal 355 (Com arribar-hi?)

Preu Amics i acompanyants:  90€
*Activitat exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.
*Cal escollir segon i postres en el moment de realitzar la inscripció, consulteu el menú de grup aquí

Durant el proper mes de maig, els Amics us proposem una visita a la Tarragona interior, que consta d’una visita comentada a tres espais singulars i únics que no ens podem perdre: el Monestir de Santes Creus (nascut el s. XII), el Santuari de la Mare de Déu de Montserrat de Montferri (projectat per Josep Maria Jujol, deixeble de Gaudí) i la Casa Bofarull. A més, completarem la nostra sortida amb un dinar de grup en un restaurant emblemàtic de la zona.
Per una banda, el Monestir de Santes Creus va néixer el 1160. Els monjos, provinents del monestir occità de la Gran Selva, van trobar a la riba del riu Gaià l’emplaçament idoni per bastir-hi un monestir que havia de ser, fins al 1835, Santes Creus va tenir el seu moment de més esplendor als segles XIII i XIV gràcies al favor del llinatge reial i la noblesa. Els reis Pere el Gran i Jaume II el Just, i la seva muller Blanca d’Anjou el van escollir com a panteó i en van esdevenir protectors i mecenes. Les seves restes reposen a l’església en dos monuments funeraris, considerats obres cabdals del primer gòtic català i els únics que ens han pervingut intactes de reis de la Corona d’Aragó.

D’altra banda el Santuari de la Mare de Déu de Montserrat de Montferri va ser projectat per l’arquitecte Josep Maria Jujol, a imatge i semblança de les muntanyes de Montserrat. L’estructura, va ser construïda a partir de cent vint arcs catenaris i amb forma de vaixell orientat cap a Montserrat. La seva construcció es va iniciar l’any 1925 al cim del turó del Corralet. Les obres van ser aturades a causa de la Guerra Civil i es van reprendre el 1989. Finalment, la Casa Bofarull és una antiga masia del municipi dels Pallaresos que també va ser reformada per l’arquitecte Josep M. Jujol a partir de l’any 1914, Gràcies a l’amistat entre la família i l’arquitecte, Jujol en va projectar la reforma exterior però també l’interior. L’eix central de la casa el constitueix l’escala-torre. Al seu costat hi ha infinitat d’elements arquitectònics decoratius, detalls d’acabats, reixes, mobles, etc.  L’octubre de 2022 fou declarada BCIN, en la categoria de monument històric.

HORARI:
08.20h
 – Hora de trobada per agafar l’autocar. Punt de trobada: Avinguda Diagonal 355 (Com arribar-hi?)
08.30h – Sortida de l’autocar des de Barcelona (Avinguda Diagonal 355)
10.00h – Visita comentada al Monestir de Santes Creus
12.30h – Visita comentada al Santuari de Montferri
12.30h – Dinar de grup al restaurant “El petit Cup” (menú amb segon i postres a escollir aquí)*
16.30h – Visita comentada a la Casa Bofarull
20.00h – Hora d’arribada aproximada a Barcelona (Avinguda Diagonal 355)**

*Cal escollir segon i postres en el moment de realitzar la inscripció, consulteu el menú de grup aquí
**Us recordem que l’autocar no realitzarà parades fora del punt especificat

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

 

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies