skip to Main Content

Visitem la Llotja de Mar

Dimarts 13 d’abril a les 10.30h, 11h i a les 12h (3 grups)
Llotja de Mar (Com arribar-hi?)
Preu Amics: 13€
*Activitat exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.
*Imprescindible reserva prèvia, pagament per avançat. Grup limitat de 15 persones, mascareta i distància de seguretat obligatòries durant tota la visita.

Després de conèixer la Reial Acadèmia de Belles Arts, els Amics tornem a la Llotja de Mar per visitar la part gòtica d’aquest edifici, que ha obert les portes al públic recentment.

Es tracta d’un edifici construït pel Consell de Cent, el consell municipal de Barcelona per tal que els mercaders de la ciutat poguessin reunir-se i fer negocis. L’any 1339 s’aconsegueix el permís reial i s’adquireixen els terrenys que hi havia (aleshores) davant de la platja. Durant la nostra visita veurem la Sala de Contractacions, que és l’espai més antic de l’edifici (1397) destinat a les reunions de mercaders i a la concreció de negocis, sobretot internacionals. En aquest espai es va ubicar la llavors recent creada Taula de Canvi de Barcelona, que va ser el primer banc públic de la història. També veurem la reforma que es va fer a l’edifici durant l’època Neoclàssica, a mitjans del s. XVIII, que ha deixat com a testimoni una imponent escala d’època o part del Saló Daurat, on també hi va intervenir més endavant l’arquitecte d’època modernista Lluís Domènech i Montaner. Visitarem també el Saló de Plens, adequat recentment per celebrar-hi els plens de la Cambra de Comerç (actual propietària de l’edifici), la Sala del Tribunal del Consolat de Mar, el Saló dels Cònsols o el Saló Lucrècia.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

 

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies