skip to Main Content

Descobreix la Barcelona de la Primera Exposició Universal

Divendres 11 de novembre a les 9.30h
Arc de Triomf (Com arribar-hi?)
*Preu Amics: 20€
*Activitat exclusiva per a Amics/gues del Liceu, màxim 1 acompanyant
*Imprescindible reserva prèvia

El proper mes de novembre, els Amics us proposem fer una ruta comentada a peu per tal de recórrer els espais emblemàtics de la ciutat de Barcelona que tenen el seu origen a la Primera Exposició Universal, que va tenir lloc l’any 1888.

Ens trobarem a l’Arc de Triomf, dissenyat per l’arquitecte Josep Vilaseca com a punt d’entrada a l’Exposició, i recorrerem l’avinguda Lluís Companys fins al Parc de la Ciutadella, on visitarem (per fora) el Café-Restaurant, hivernacle, el Museu Martorell, l’Umbracle (utilitzat com a saló de festes i conferències durant l’Exposició), el Parlament de Catalunya i acabarem el nostre itinerari al cor del Parc, on es troba situada a la Cascada monumental projectada per l’arquitecte Josep Fontserè i declarada Bé Cultural d’Interès Local. (BCIL).

La rura anirà a càrrec de Joan Molet i Petit, Doctor en Història de l’Art per la Universitat de Barcelona i Professor Titular del Departament d’Història de l’Art de la Universitat de Barcelona, on imparteix classes relacionades amb l’art català i europeu especialitzat en arquitectura i urbanisme del s. XIX. A més, el Dr Molet ha col·laborat amb diverses institucions publiques catalanes com l’inventari de les restes arquitectòniques del Gran Teatre del Liceu després de l’incendi de l’any 1994. En els darrers anys ha estat convidat a diferents seminaris internacionals, com ara el col·loqui Les remparts de Perpignan, 100 ans après, organitzat per L’Atelier d’Urbanisme de Perpinyà (abril 2006); o el IV Historical Lab: Urban Quality and the Perception of Landscape, organitzat per la Réseau Art Nouveau Network, a Como-Cernobbio (maig 2007).

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

 

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies