skip to Main Content

Visita comentada al l’exposició de l’artista Garikoitz Cuevas a la Sala Parés

Divendres 27 d’octubre a les 17h
Sala Parés (Com arribar-hi?)
*Aforament limitat. Cal reserva prèvia
*Activitat gratuïta i exclusiva per a socis i acompanyants

Gràcies a la nostra col·laboració amb la Sala Parés, el proper mes d’octubre us proposem una xerrada amb l’artista Garikoitz Cuevas amb motiu de la seva nova exposició a la Galeria, que es titula Acuíferos.

«Garikoitz Cuevas no és un pintor. […] bé, matisem: Garikoitz Cuevas no és només un pintor. A més és un poeta que no treballa amb paraules si no amb llum». Josan Hatero descriu així l’obra de Garikoitz Cuevas. En efecte, la poesia està fortament vinculada al seu treball. Aquesta qualitat poètica i expressiva de la seva obra és aconseguida especialment a través de la seva tècnica del décollage, entre d’altres.

A partir de la superposició de capes de diferents elaboracions i la seva alteració per mitjà de l’acció d’arrencar fragments, Garikoitz assoleix efectes únics que, encara que coquetegen amb el caos, no són fruit exclusiu de l’atzar. Cuevas selecciona acuradament sobre quines parts de la tela aplica les preparacions ─on hi barreja calç, polímers, pigments o fibres, per buscar uns efectes molt específics─ i quin serà el mètode per extreure aquests acabats, arribant, fins i tot, a incendiar el llenç. Aquest procés crea unes peces d’una enorme potència textural.

L’inconfusible personalitat artística de Garikoitz Cuevas l’ha portat des de la seva terra natal on resideix, Sanlúcar de Barrameda, a exposar a Cadis, Madrid, París, Milà i Ciutat de Mèxic, i a ser reconegut a nombrosos concursos a nivell nacional, fent que la seva obra estigui present a algunes de les principals col·leccions del país. Exposa a la Sala Parés des de 2004.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies