skip to Main Content

Presentació del llibre “Enric Clarassó, escultor”

Dimarts  18 de gener a les 19h
Sala Parés (Com arribar-hi?)
*Activitat gratuïta màxim 1 acompanyant.
*Imprescindible reserva prèvia, places limitades
Mascareta i distància de seguretat obligatòries durant tota la visita

Amb motiu de la nostra visita a l’exposició Viatgers (1877-1950) que els Amics del Liceu visitarem el proper divendres 14 de gener a la Sala Parés, la galeria ens convida a la presentació del llibre Enric Clarassó, escultor, a càrrec de la Dra. en Història de l’art Isabel Coll Mirabent, també sòcia d’Amics del Liceu.

Enric Clarasó fou un dels escultors més rellevants de la Barcelona del tombant de segle. El 1882 va exposar per primera vegada a la Sala Parés. Des d’aquell moment les seves obres van ser habituals en diverses mostres, destacant la seva participació en les exposicions conjuntes amb Santiago Rusiñol i Ramon Casas des de 1890 i fins a la seva mort.

El present llibre, si bé és una biografia, va més enllà, ja que vol ser una guia que expliqui, a través dels diferents períodes, la concurrència de l’obra de Clarasó amb l’escultura europea del moment. En les pàgines del llibre es presenten les influències recíproques entre els artistes catalans i d’aquests amb els europeus. Alhora que s’hi afegeixen exemples interessants de l’encavalcament entre obres de diferents artistes, algunes de les quals són escultures paradigmàtiques per la societat catalana.

Isabel Coll i Mirabent es doctorà en història de l’art amb la tesi “Enric Clarasó, Santiago Rusiñol i Ramon Casas com a nucli de la renovació escultòrica i pictòrica del darrer quart del segle XIX”, treball amb el qual aconseguí el Premi Extraordinari de doctorat de la UB (1985). Professora titular del Departament d’Història de l’Art de la Universitat de Barcelona, s’ha dedicat amb preferència a l’estudi de l’art català entre els segles XVII i XIX, i és autora de nombrosos llibres, opuscles i catàlegs, dedicats a diversos arquitectes, pintors i escultors catalans.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies