skip to Main Content

Visitem Santa Maria del Pi (campanar inclòs)

Dilluns 7 de març a les 10h (places exhaurides)
Dilluns 7 de març a les 11h (places exhaurides)
Església de Santa Maria del Pi (com arribar-hi?)
*Preu: 9€
*Activitat exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.
*Mascareta i distància de seguretat obligatòries durant tota la visita

CONDICIONS ESPECIALS PER A L’ACTIVITAT: cal portar calçat còmode (sabata tancada o vambes), durant la visita haurem de pujar escales, espai no adaptat a persones amb mobilitat reduïda.

Durant el mes de març, els Amics del Liceu us proposem una visita comentada a la basílica de Santa Maria del Pi, un dels exemples més representatius d’estil gòtic català i declarada bé cultural d’interès nacional el 1931.

L’església del Pi està documentada des del 987, tot i que hi ha la tradició que existia en el mateix lloc una capella ja en el segle V (415). La construcció de l’actual temple gòtic es deu a la primeria del segle XIV.  Pere el Cerimoniós feu donacions l’any 1379 per començar el campanar, que s’acabà durant les obres que va dirigir el mestre major Bartomeu Mas, entre 1460 fins a la seva mort l’any 1497. La basílica consta d’una sola nau de grans dimensions (54 metres de longitud per 17,50 metres d’amplada i l’alçada de 27 metres), amb absis poligonal i capelles laterals situades entre els contraforts gòtics.

La façana principal, té damunt de la portalada, una gran rosassa de dotze braços del segle XIV, destruïda en l’incendi del 1936 i reconstruïda l’any 1943 per l’arquitecte Josep Maria Jujol, basant-se en fotografies i també en l’estudi de les rosasses dels monestirs de Pedralbes i de Sant Cugat. La façana és presidida per dues torres octogonals, una a cada costat. També de planta octogonal és l’enorme campanar al costat meridional de la capçalera, de cos exempt, de 54 metres d’altura i amb murs que a la base tenen un gruix de 3,55 metres. Durant la nostra visita també pujarem al campanar, des d’on hi ha una vista privilegiada a tota Barcelona.


Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies