skip to Main Content

Visita comentada al Museu de l’Art Prohibit

NOU GRUP: Dimecres 31 de gener a les 10.30h
Museu Prohibit (Com arribar-hi?)
*Preu Amics: 16€
*Preu acompanyants no socis: 18€
*Imprescindible reserva prèvia, pagament per avançat.

Per començar l’any, els Amics del Liceu us proposem una visita comentada per conèixer la recentment inagurada col·lecció del Museu de l’Art Prohibit, situat a la Casa Garriga Nogués, que reuneix més de 200 obres que han estat censurades, prohibides o denunciades per motius polítics, socials o religiosos. Entre les peces que formen part de la col·lecció hi ha pintures, escultures, gravats, fotografies, instal·lacions i obres audiovisuals que formen una mostra àmplia de casos que sovint han transcendit als mitjans i a les xarxes socials, creades en bona part durant la segona meitat del segle XX i durant el segle XXI.

La col·lecció inclou obres d’artistes de prestigi internacional, com Ai Weiwei, Robert Mapplethorpe o Tania Bruguera. Altres noms com Pablo Picasso, Francisco de Goya i Gustav Klimt tampoc van quedar exempts de la censura i formen part d’aquesta singular col·lecció. Tot plegat, les nombroses obres que integren la col·lecció tracen un arc temporal que va des del període de la Il·lustració fins a les societats neoliberals del nostre present, del segle XVIII al segle XXI..

El periodista i empresari Tatxo Benet (Lleida, 1957) va començar aquesta col·lecció, que té una missió específica i única al món, amb l’obra Presos polítics a l’Espanya contemporània de Santiago Sierra. L’obra va ser retirada d’ARCO el 2018, i actualment es troba cedida al Museu de Lleida, on es troba exposada. Des d’aleshores, Tatxo Benet ha continuat ampliant la col·lecció i l’ha consolidada per fer-la accessible als visitants. Soci fundador del grup audiovisual Mediapro, Tatxo Benet també és impulsor de diversos projectes culturals com ara la llibreria Ona, de Pau Claris, o el grup editorial Suma Llibres.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies