skip to Main Content

Visitem el pavelló Mies van der Rohe

CANVI DE DATA: Dijous 29 d’abril a les 10.30h (places exhaurides)
Divendres 30 d’abril a les 17h (places exhaurides)
Pavelló Mies van der Rohe (Com arribar-hi?)
Preu Amics amb targeta rosa: 11€
Preu Amics sense targeta rosa: 13€

*Activitat exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.
*Imprescindible reserva prèvia, pagament per avançat. Grup limitat de 15 persones, mascareta i distància de seguretat obligatòries durant tota la visita.

El mes d’abril, els Amics us proposem una visita comentada al Pavelló Mies van der Rohe de Barcelona,  un exemple magnífic d’arquitectura racionalista amb què compta la nostra ciutat.

El Pavelló Alemany de Barcelona va ser projectat per Ludwig Mies van der Rohe i Lilly Reich com a pavelló nacional d’Alemanya per a l’Exposició Internacional de Barcelona del 1929. Construït amb vidre, acer i diferents classes de marbre, el Pavelló es va concebre per allotjar la recepció oficial presidida pel rei Alfons XIII al costat de les autoritats alemanyes. Un cop passada la clausura de l’Exposició, el Pavelló va ser desmuntat el 1930. Amb el temps va esdevenir un referent clau tant en la trajectòria de Mies van der Rohe com per al conjunt de l’arquitectura del segle XX. La significació i el reconeixement del Pavelló van fer pensar en la seva possible reconstrucció.

A més, els arquitectes van dissenyar especialment per al Pavelló, una cadira feta de pell i perfil metàl·lic que, amb el temps, va esdevenir una icona del disseny modern. N’és una bona mostra el fet que el model de la cadira Barcelona encara es produeix i comercialitza actualment.

El 1980, Oriol Bohigas va impulsar la iniciativa de la reconstrucció del Pavelló des de la Delegació d’Urbanisme de l’Ajuntament de Barcelona. Les obres es van iniciar el 1983 i el nou edifici es va inaugurar el 1986 en el seu emplaçament original.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies