skip to Main Content

Visitem el centre penitenciari “La Model”

Dimecres 22 de març a les 12h i a les 17h (places exhaurides)
Presó Model (com arribar-hi?)
*Activitat gratuïta
*Aforament limitat, imprescindible reserva prèvia

Amb motiu del proper concert Winterreise de Schubert de que el Gran Teatre del Liceu ha organitzat durant el mes de març a la Presó Model, els Amics us proposem una visita comentada a aquesta presó històrica, ubicada en els seus inicis a l’extraradi de la ciutat i projectada per l’arquitecte Josep Domènech i Estapà l’any 1904 amb un disseny arquitectònic innovador en forma de panòptic que ocupava dues illes de cases de l’Eixample.

Al llarg del segle XX, a mesura que Barcelona creixia al seu voltant, La Model va esdevenir el lloc on van ser empresonades les persones participants en revoltes de tot tipus. Durant el Franquisme, les cel·les d’aquest recinte van acollir milers de presos polítics, sobretot durant la dècada del 1940, durant la gran repressió de la postguerra. A més, dins dels seus murs es van produir almenys 24 execucions a garrot vil que avui dia estan documentades.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies