skip to Main Content

Conferències a l’entorn del nou Festival de Peralada

L’UNIVERS DE LA GIUDITTA DE SCARLATTI (Places exhaurides)
Trobada amb Dani Espasa i Xavier Sabata

Dijous 23 de març a les 18h
Reial Cercle Artístic (com arribar-hi?)
*Aforament limitat. Cal reserva prèvia

De la mà de la formació barroca Vespres d’Arnadí capitanejada per Dani Espasa, arriba per primera vegada al Festival de Peralada La Giuditta, d’Alessandro Scarlatti, interpretada per Serena Sáenz, Xavier Sabata i Thomas Walker. Considerat el  fundador de l’escola d’òpera napolitana, Scarlatti va compondre un primer oratori titulat La Giuditta sobre un llibret del  cardenal Pietro Ottoboni basat en el bíblic Llibre de Judit. El compositor de Palerm va mantenir el mateix títol quan va recompondre l’oratori per a tres veus uns anys més tard.

Per tal de distingir aquesta segona Giuditta de la primera, es coneix també com La Giuditta de Cambridge, fent referencia al  lloc on es guarda la partitura manuscrita. El contratenor Xavier Sabata, que interpreta el rol de Nutrice, i el director Dani Espasa, dialogaran sobre Scarlatti i ens introduiran en l’univers d’aquest oratori que s’estrena al Festival.

L’OFICI DE TENEBRES DE DIVENDRES SANT (Places exhaurides)
A càrrec del prevere Jordi-Agustí Piqué i Collado i amb la participació de formació Cantoria
Dijous 23 de març a les 19h
Reial Cercle Artístic (com arribar-hi?)
*Aforament limitat. Cal reserva prèvia

El Festival de Pasqua a Peralada també acollirà l’Ofici de Tenebres de Divendres Sant a càrrec de la formació polifònica Cantoria, un espectacle amb vuit intèrprets que combina la polifonia sacra i el cant gregorià. Per a l’ocasió, el prevere Jordi-Agustí Piqué i Collado, monjo de l’Abadia de Montserrat i degà-president del Pontificio Istituto Liturgico de Roma, oferirà una conferència al voltant d’aquest ritu que se celebra durant la Setmana Santa. El  quartet vocal Cantoria, nascut  a l’ESMUC i especialitzat en la interpretació de polifonia vocal del Renaixement ibèric, hi serà present per a representar algunes de les peces que s’inclouen en la celebració.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies