skip to Main Content

Visitem la Reial Acadèmia de Belles Arts

Dimecres 16 de desembre a les 10.15h (places exhaurides)
Dimecres 16 de desembre a les 11h (places disponibles)
Dimecres 16 de desembre a les 12h (places exhaurides)

Casa Llotja de Mar (Com arribar-hi?)
Preu Amics: 14€
*Activitat exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.
*Imprescindible reserva prèvia, pagament per avançat. Grup limitat de 15 persones, mascareta i distància de seguretat obligatòries durant tota la visita.

Continuant amb la nostra col·laboració amb Cases Singulars, aquest desembre els Amics us proposem descobrir un edifici tan emblemàtic com poc visitat de la nostra ciutat: La Casa Llotja de Mar, seu de la Reial Acadèmia de Belles Arts.

La construcció remunta els seus orígens a l’època de Pere el Cerimoniós (1319-1387) i ,donada la seva estratègica posició, ha tingut diversos usos al llarg de la seva història. Serà amb la creació de la Junta de Comerç (1758), que s’instal·larà a la Llotja, que es realitza una important remodelació de l’edifici, que li dona l’aspecte neoclàssic que veiem avui dia.  A més, serà també la Junta que es veurà obligada a crear, a falta d’universitat, escoles tècniques de formació l’Escola Gratuïta de Dibuix, que amb els anys es transformarà en l’Acadèmia de Belles Arts.

Durant la nostar visita, veurem l’interior de l’edifici, i comentarem part de la col·lecció del Museu de la Reial Acadèmia Catalana de Belles Arts, continuador directe d’un dels primers museus d’art que van existir a Catalunya, el de l’escola Llotja. Es tracta d’un museu amb finalitats pedagògiques, que aplegava obres que servissin de models als estudiants. La col·lecció està formada per un art acadèmic i normatiu, però a la vegada imprescindible per a la formació dels artistes. Trobem art català dels segles XVIII i XIX.

La col·lecció compta amb 750 pintures, 266 peces d’escultura, medalles i diverses arts; més de 5000 dibuixos; uns 1500 plànols i dibuixos d’arquitectura; unes 1000 estampes, i més de 3000 fotografies. Amb la creació de la Junta de Museus el 1907 algunes obres de l’Acadèmia marxen al Museu Nacional d’Art de Catalunya (MNAC).

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies