skip to Main Content

Aix-en-Provence, del 15 al 19 juliol

El proper mes de juliol, els Amics del Liceu us proposem un viatge per visitar un dels festivals més prestigiosos de l’estiu: el Festival d’Aix-en-Provence. Començarem el nostre programa musical amb un recital de la magnífica soprano Sondra Radvanovsky, molt estimada pel públic liceista, durant el qual interpretarà obres d’Umberto Giordano, Richard Strauss, Henry Purcell, entre d’altres, acompanyada al piano per Anthony Manoli. Tot seguit, podrem gaudir d’un esdeveniment operístic molt especial: la programació conjunta de les dues Ifigènies de Gluck, Iphigénie en Aulide i Iphigénie en Tauride, en una nova producció a càrrec de Dmitri Tcherniakov –que fa 10 anys va dirigir amb molt d’èxit La llegenda de la ciutat invisible de Kitej al Liceu–, direcció musical d’Emmanuelle Haïm i amb grans veus com les de Corinne Winters, Véronique Gens, Russell Braun i Florian Sempey. A continuació, podrem gaudir de Pelléas et Mélisande de Debussy, en una producció dirigida per Katie Mitchell –de qui vam poder veure la preciosa producció d’Ariadne auf Naxos que va inaugurar la temporada 2021-2022 del Liceu i, també al nostre teatre, la direcció d’escena de la nova òpera de George Benjamin, Lessons in Love and Violence. Aquest títol comptarà amb la prestigiosa i excel·lent batuta de Susanna Mälkki –qui va recollir grans elogis de crítica i públic al capdavant de l’orquestra del Liceu en la darrera producció d’Il trittico. Les veus protagonistes seran les de Huw Montague Rendall i Julia Bullock, que va protagonitzar l’estrena d’Antony & Cleopatra d’aquesta temporada al Liceu. Acabarem el nostre viatge descobrint un títol desconegut d’un dels compositors barrocs més cèlebres: Samson de Jean-Philippe Rameau. Claus Guth signarà aquesta producció que comptarà amb direcció musical de Raphaël Pichon i les veus de Jarrett Ott –que va interpretar el rol de Lescaut a la darrera Manon al Liceu– i Jacquelyn Stucker com a protagonistes.

Completarem el nostre viatge amb algunes sortides culturals que ens permetran gaudir de la riquesa que la Provença ens ofereix: per una banda visitarem la col·lecció d’art contemporani del Château La Coste, un domini vitivinícola situat a la regió de Provença i conegut tant pel seu vi com per la seva arquitectura i art contemporani. El domini ofereix recorreguts pels seus cellers i instal·lacions artístiques, que inclouen obres de reconeguts artistes contemporanis com Ai Weiwei, Alexander Calder i Damien Hirst, entre altres. També visitarem la Fundació Vasarely, situada a Aix-en-Provence i dedicada a l’artista plàstic Victor Vasarely, pare de l’art òptic i cinètic. La fundació va ser creada pel mateix Vasarely i la seva dona, Claude, i va ser inaugurada el 1976. El museu està situat en un edifici dissenyat específicament per a aquesta col·lecció d’obres, que inclou una gran quantitat de pintures, escultures i gravats de l’artista.

També farem una sortida en autocar per visitar Arles, una localitat coneguda a nivell mundial per ser el teló de fons de moltes de les pintures de Vincent van Gogh, que va viure en aquesta localitat pels volts de l’any 1888 i fou visitat per molts dels grans artistes del moment com Cézanne o Gauguin. Durant aquesta sortida gaudirem d’alguns dels paisatges que van inspirar el geni de l’impressionisme i visitarem el Museu van Gogh, ubicat a la mateixa ciutat. Finalment, com no podia ser d’altra manera, completarem el nostre itinerari amb una visita guiada pel centre d’Aix-en-Provence, la ciutat on ens allotjarem, que captiva els visitants amb la seva història lligada a personatges com Cezanne i Van Gogh, i el seu ambient bohemi i elegant. Carrers empedrats s’obren camí entre magnífiques mansions del segle XVII, on l’entorn convida a passejar i gaudir de teatres, festivals i galeries d’art que omplen l’ambient amb un toc de creativitat.


Dilluns 15 de juliol
09.00h – Sortida de Barcelona
12.00h – Breu parada a una àrea de servei per dinar
16.30h – Arribada a Aix-en-Provence
20.00h – Recital de Sondra Radvanovsky al Conservatoire Darius Milhaud.

Dimarts 16 de juliol
10.00h – Visita guiada Château La Coste
12.30h – Tornada a Aix-en-Provence
ÒPERA A ESCOLLIR:
18.00h – Iphigénie en Aulide i Iphigénie en Tauride al Grand Théâtre de Provence
21.30H – Madama Butterfly al al Théâtre de l’Archevêché

Dimecres 17 de juliol
10.30h – Visita a la Fundació Vasarely
13.30h – Dinar de grup
15.30h – Visita guiada a peu per Aix-en-Provence (durada aprox. 2h)
20.00h – Pelléas et Mélisande al Gran Théâtre de Provence

Dijous 18 de juliol
09.00h – Sortida de l’hotel per anar cap a Arles
10.30h – Visita guiada per Arles centrada en els paisatges de Van Gogh
13.00h – Dinar de grup
15.30h – Visita al Museu Van Gogh
17.00h – Tornada cap a Aix-en-Provence
21.30h – Samson al Théâtre de l’Archevêché

Divendres 19 de juliol
10.00h – Sortida de l’hotel per anar cap a Barcelona
13.00h – Breu parada a una àrea de servei per dinar
17.30h – Arribada a Barcelona

Hotel
Renaissance Aix en Provence

256 Avenue de Pérouse – 13100 Aix-en-Provence
Tel: +33 4 86 91 55 00
Pàgina web

Preu
En habitació doble: 3.250€/persona
En habitació individual: 3.900€

El preu inclou:
– allotjament i esmorzar i taxes turístiques
– tots els trasllats en autocar especificats al programa
– entrades de primera categoria per a les òperes i el recital
– visita comentada al Châteu La Coste
– visita comentada a la Fundació Vasarely
– visita guiada a peu per Aix-en-Provence
– visita comentada per la ciutat d’Arles
– visita comentada al Museu Van Gogh
– 2 dinars de grup
– dossier de viatge
– acompanyant d’Amics del Liceu
– despeses de gestió
– assegurança de cancel·lació i d’assistència durant el viatge

Per a més informació sobre aquest viatge, ompliu el següent formulari:

  captcha

  Ompli l'espai amb les lletres que apareixen a la imatge superior

  Les seves dades seran incorporades a un fitxer propietat d'Amics del Liceu i seran tractades d'acord amb la Llei de Protecció de Dades de Caràcter Personal.

  Els camps marcats amb * són obligatoris

  Back To Top

  Ús de cookies

  Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
  Aviso de cookies