skip to Main Content

Visita comentada a Vil·la Joana, espai dedicat a Jacint Verdaguer

Dijous 18 de gener a les 10h i a les 11h (2 grups, places exhaurides)
Vil·la Joana (Sortida des de Pl. Catalunya amb transport públic com arribar-hi?)
*Preu Amics: 8€
*Preu acompanyants no socis: 10€
*Imprescindible reserva prèvia, pagament per avançat.
**Es tracta d’una visita no recomanada per a persones amb dificultat de mobilitat, ja que per accedir-hi hi ha un tram d’escales sense barana. Recomanem calçat còmode

 El proper mes de gener, els Amics us proposem una visita comentada a un espai poc conegut però vital per a la nostra literatura: Vil·la Joana, que va ser la darrera casa que va acollir Jacint Verdaguer, un dels màxims i més reconeguts exponents de la Renaixença. Després d’una llarga malaltia, ell va morir entre les seves parets el 10 de juny de 1902 i des d’aquell mateix moment la casa va esdevenir un lloc de memòria del poeta. Per això, ja el 1963 algunes estances van convertir-se en el primer museu que era dedicat a la seva vida i obra

Avui Vil·la Joana és alhora un memorial i una casa de i per a la literatura, un espai que posa de relleu i reivindica el valor de la paraula literària a partir de la figura de Verdaguer. L’escriptor esdevé l’eix vertebrador a partir del qual es presenta la història de Barcelona com una ciutat estretament connectada amb l’escriptura i que, a més, serveix per transmetre el fenomen de l’experiència literària universal. D’aquesta manera, el museu planteja un recorregut que transita per l’educació especial que es feia a Vil·la Joana, que continua recordant la rellevància social de la vida i també de la mort de Verdaguer i que finalitza per testimoniar la transcendència pública de la literatura.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

 

 

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies