skip to Main Content

Visitem els pavellons de la finca Güell

Dimecres 5 d’octubre a les 10h i 11.30h (2 grups, places exhaurides)
Pavellons de la finca Güell (com arribar-hi?)
Preu: 7€
*Activitat exclusiva per a socis d’Amics del Liceu, màxim 1 acompanyant.

El proper mes d’octubre, els Amics del Liceu us proposem una visita comentada als Pavellons de la finca Güell, oberts recentment al públic després d’anys de restauració. Durant la nostra visita, podrem veure: les cavallerisses, el picador i el jardí de l’antiga Finca Güell, comentant la història i l’arquitectura de l’obra d’Antoni Gaudí.

Els Pavellons Güell, construïts entre 1883 i 1887, són dels primers edificis fets íntegrament per Antoni Gaudí per encàrrec del seu mecenes, Eusebi Güell. El treball consistia a dissenyar els jardins del palau d’estiueig —actual Palau Reial—, construir les portes d’entrada al llarg de tot el recinte així com els dos pavellons d’accés a la finca i un mirador. Gaudí va fer servir una gran diversitat de geometries i materials per dur a terme l’encàrrec i, per primer cop, va aplicar la tècnica del trencadís.

L’element més destacat és l’espectacular reixa de ferro forjat en forma de drac de la porta de carruatges. Aquesta figura representa Ladó, el drac guardià del jardí de les Hespèrides, vençut i occit per Hèrcules, en un episodi que Jacint Verdaguer narra al poema L’Atlàntida. La forma del drac correspon a la posició de les estrelles de la constel·lació del Drac, en la qual fou convertit Ladó com a premi per haver defensat les taronges daurades del jardí.

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – natalia@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies