skip to Main Content

Visitem l’exposició “La ciutat dels passatges. Abans de la Via Laietana”

Dilluns 16 de setembre a les 18h
Arxiu fotogràfic de Barcelona (com arribar-hi?)
Activitat gratuïta amb reserva prèvia (places limitades)

El mes de setembre us proposem una visita comentada a l’exposició de fotografia “La ciutat dels passatges. Abans de la Via Laietana” , que presenta una selecció de les fotografies guardonades en el concurs de fotografies i dibuixos que l’Ajuntament va convocar a finals de gener de 1908 amb l’objectiu de documentar tots els carrers, places i espais diversos que havien de desaparèixer amb l’obertura de la Via Laietana. Els autors són Adolf Mas, Joan F. Rovira, Carles Passos, Narcís Cuyàs, Josep Pons, Miquel Matorrodona i altres fotògrafs dels quals se’n desconeix la identitat.

La col·lecció de fotografies conservades a l’AFB està integrada per més de sis-centes fotografies i constitueixen l’únic registre d’aquell territori desaparegut. Aquest fet les converteix en un dels conjunts més importants del patrimoni fotogràfic de la ciutat de Barcelona, però al mateix temps tenen la càrrega simbòlica d’un final d’ època i del desacord entre el bloc hegemònic de la ciutat i les seves classes populars.

Per a més informació sobre l’exposició cliqueu aquí

 

Per inscriure’s en aquesta activitat, cal posar-se en contacte amb l’Associació: 93 317 73 78 – info@amicsliceu.com

Back To Top

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per a proporcionar una millor navegació. Si continua navegant entenem que accepta les cookies i la nostra política de cookies ACEPTAR
Aviso de cookies